Upubliczniamy kilka migawek z, jak pisał Johan Huizinga, „działania, przebiegającego w obrębie pewnych granic czasu, przestrzeni i sensu, w widocznym porządku, według dobrowolnie przyjętych reguł, poza sferą materialnej użyteczności czy też konieczności”, czyli gry. Gry terenowej Odszyfruj miasto: Łódź pod lupą (cz. 1). Podobno nie było łatwo, a przynajmniej tak twierdzą II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w PabianicachVIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Łodzi oraz XIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Piotrowiczowej w Łodzi, którzy uczestniczyli w rozgrywce.

Wierzymy w to, że istnieje sekretne życie miast. Miejsce, w którym właśnie się znajdujemy, to przestrzeń dla napięć między zdarzeniami, dla spotkań różnych egzystencji i znaczeń. Z każdym krokiem, który stawiamy, miasto przekazuje nam setki tysięcy informacji. Przenika do naszej świadomości, zachęca, inspiruje, ostrzega, zakazuje. Nie jest jednowymiarowe, ani jednoznaczne. Ma wiele odsłon. Miasto geograficzne, materialne, historyczne, mityczne, metaforyczne, metafizyczne. To miasto, które nieustannie się przeobraża – rozrasta się, przelewa, gęstnieje. Wypracowuje nowe funkcje i znaczenia. Wraz z tym rozwojem zmienia się nasz sposób jego postrzegania, określenie jego charakteru, szukania w nim miejsca dla siebie. Miasto nie „jest”. Miasto bez przerwy się staje. Żyje swoim życiem, a my wraz z nim.

Zaprosiliśmy uczestników gry do odszyfrowywania Łodzi – miasta-inspiracji rozbudzającego badawczą ciekawość. Łódź jest wyzwaniem, któremu wspólnie spróbujemy sprostać, tropiąc łódzkie wątki w rozmaitych tekstach kultury, składając w całość skrawki opowieści, biorąc pod lupę utkane anegdoty. Potraktujemy Łódź jako laboratorium, w którym można prowadzić analizy dotyczące wielkiej historii i mikrohistorii, która toczyła się na jednej ulicy, na jednym podwórku. Motywem przewodnim będzie poszukiwanie skradzionego w środowisku fabrykanckim dzieła sztuki.

Razem z pracownikami i studentami Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ – archeologami, etnologami i antropologami kultury, filozofami, wojskoznawcami, historykami, okcydentalistami oraz historykami sztuki – uczestnicy odbędą podróż w czasie i przestrzeni. Kolejne zadania i zagadki będą im przybliżać warsztat badawczy humanisty. Zostaną wyposażeni w narzędzia pozwalające poznawać, analizować i interpretować nie tylko przeszłość, lecz także współczesność labiryntu miejskiej rzeczywistości. Razem rozpoczniemy poszukiwanie wskazówek i śladów dotyczących miejsc, wydarzeń i ludzi współtworzących krajobraz Łodzi w niepodległej Polsce. Odtworzymy fragmenty skomplikowanej opowieści o mieście, obraz wielobarwnego stulecia 1918–2018.

„To miasto zajmuje mnie i porywa wieloma rzeczami: rozrost miasta, fortun z iście amerykańską szybkością, psychologia tych napływających tłumów […], dla mnie Łódź jest jakąś mistyczną wprost potęgą, która ogarnia swoją władzą coraz szersze koła ludzkie. Uwielbiam masy ludzkie, kocham żywioły, przepadam za wszystkim, co się staje dopiero – a wszystko to mam w Łodzi. Łódź to epos dla mnie”. Tak o Łodzi pisał Władysław Reymont. Ale nas także Łódź zajmuje i porywa. Złamcie z nami szyfr do miasta!

Kategorie: AktualnościRelacje