Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego serdecznie zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego „Z dala od orkiestry”, która odbędzie się 22 maja 2018 r., o godzinie 15.30 w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego.

Reżyser – Rafael Lewandowski, pochodzący z francusko-polskiej rodziny, którego debiut fabularny z 2010 roku, „Kret”, został uhonorowany m. in. Paszportem Polityki oraz licznymi nagrodami festiwali filmowych, ma w swoim dorobku filmowym m.in. historię malarza Jerzego Mierzejewskiego („Sztuka milczenia”) czy słynnego francuskiego dyrygenta Marca Minkowskiego („Minkowski | Saga”). Tym razem przedstawił opowieść o życiu prof. Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, historyka i krytyka literatury, tłumacza, poety i publicysty. 2018 jest rokiem wyjątkowym, w którym Polska obchodzi 100-lecie odzyskania Niepodległości. Z tej okazji, Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego zachęca do refleksji nad polską tożsamością narodową, przypominając osoby kluczowe dla jej zachowania w czasach, gdy naszej Ojczyzny nie można było znaleźć na mapach Europy. Jedną z takich osób jest Zygmunt Lubicz-Zaleski, który poświęcił życie na rzecz krzewienia polskiej kultury dzięki swojej pracy twórczej, naukowej i dyplomatycznej.

Rafael Lewandowski, opowiadając wielowątkową historię prof. Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, posłużył się bogatym zbiorem materiałów historycznych, które wzbogacone zostały przez wzruszające wypowiedzi rodziny, przyjaciół oraz uczniów Zaleskiego. Zapraszamy.

Informacje o Zygmuncie Lubicz-Zaleskim.

facebook: @ZygmuntZaleskiStichting1990