„Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918” to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się 25 stycznia 2019 r. o godz. 12.00 na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ (ul. A. Kamińskiego 27a). Przygotowana przez Instytut Pileckiego wystawa poświęcona jest 100. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. Po uroczystym otwarciu odbędzie się debata „Kurs na wolność: drogi kobiet do równouprawnienia” z udziałem prof. Magdaleny Gawin (podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autorka koncepcji wystawy), Hanny Radziejowskiej (Instytut Pileckiego, kuratorka wystawy) oraz dr Eweliny Kostrzewskiej (adiunkt w Instytucie Historii UŁ). Wystawę będzie można oglądać do 25 marca.

Wystawa, która kilka tygodni temu miała swoją premierę w Warszawie, pokazuje historie różnych środowisk kobiecych. Chrześcijańskie demokratki, feministki i rewolucjonistki przez wiele lat działały na rzecz nie tylko równych praw, lecz także odzyskania przez Polskę niepodległości, co doprowadziło do przyznania Polkom praw wyborczych w roku 1918. Niezwykłe losy działaczek, polskich patriotek i sufrażystek są niemal gotowym scenariuszem dla niejednego filmu. Wystawa to najlepszy sposób, aby przypomnieć, że dorobek i życiorysy kobiet stanowią integralną część historii Polski.

Tytuł ekspozycji – „Podwójnie wolne” zwraca uwagę na to, że 1918 był dla Polek nie tylko rokiem odzyskania niepodległości, ale również momentem uzyskania praw obywatelskich – podkreśla Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. – Chcemy pokazać drogę, którą musiały przejść pokolenia kobiet, by móc głosować i kandydować w wyborach. Przygotowana przez nas wystawa wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odzyskanie niepodległości było długim procesem, w którym istotną rolę odegrały kobiety: działaczki społeczne, pisarki, emancypantki, sufrażystki, kobiety z bronią w ręku walczące o suwerenność ojczyzny, przewożące pod gorsetami granaty i organizujące Ligę Kobiet Pogotowia Wojennego czy Ochotniczą Legię Kobiet. Różnymi sposobami dążyły do zrealizowania idei wolnej Polski, tak jak różnymi drogami dochodziły do równych praw.

Pragniemy zwrócić uwagę na szczególny rodzaj walki o równouprawnienie kobiet z ziem polskich, które działały pod zaborami, w warunkach odmiennych niż np. sufrażystki w Wielkiej Brytanii. Te ostatnie również walczyły o prawa polityczne, lecz nie musiały zmagać się z opresyjnym reżimem, który narzucał obcy, w tym przypadku niemiecki lub rosyjski, język urzędowy – komentuje dr Ewelina Kostrzewska, która opiekuje się projektem z ramienia WF-H UŁ.

Celem przedsięwzięcia jest również wskazanie na to, że projektów emancypacji było kilka – nie tylko ten zorganizowany wokół Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit, założycielki Związku Równouprawnienia Kobiet. Warto wskazać również na kobiety wchodzące w skład Zjednoczonego Koła Ziemianek – najliczniejszej kobiecej organizacji w Królestwie Polskim na początku XX w. – dodaje dr Kostrzewska.

Na mocy dekretu Naczelnika Państwa z 28 listopada 1918 r. Polki otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze, dzięki czemu Polska znalazła się wśród najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw Europy. W dniu 26 stycznia 1919 r. Polki z miast i wsi po raz pierwszy w historii poszły do urn, aby wybrać swoich przedstawicieli w parlamencie.

Zewnętrzną wystawę „Podwójnie wolne” będzie można oglądać od 25 stycznia do 25 marca 2019 na patio przed budynkiem Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ (ul. Kamińskiego 27a, Łódź).

Debata odbędzie się w budynku WF-H UŁ, w sali 103.