Zapraszamy do obejrzenia materiału o wystawie „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”: Łódzkie Wiadomości Dnia – serwis informacyjny TVP3 Łódź (od 15’39”). Wernisaż wystawy odbył się w w wigilię rocznicy pierwszego, zorganizowanego w niepodległej Polsce głosowania, w którym udział wzięły kobiety, czyli 25 stycznia 2019 r. Wybór terminu nie był przypadkowy.

Wystawa ukazuje niezwykłe biografie Polek walczących o niepodległość w 1918 r. oraz podczas wojny polsko-bolszewickiej. Ich dorobek i życiorysy stanowią część demokratycznej, współczesnej historii Polski. W roku 1918 r. kobiety w Polsce stały się podwójnie wolne. Jako Polki, które odzyskały swój kraj, oraz jako obywatelki, mające pełnię praw politycznych.

W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. prorektor ds. nauki, prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska, dziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ, prof. dr hab. Maciej Kokoszko oraz dyrektor Instytutu Pileckiego, dr Wojciech Kozłowski.

Wystawie towarzyszyła debata „Kurs na wolność: droga kobiet do równouprawnienia”, która odbyła się w Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego.

Prelegentkami były: prof. Magdalena Gawin (podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autorka koncepcji wystawy), Hanna Radziejowska (Instytut Pileckiego, kuratorka wystawy) i dr Ewelina Maria Kostrzewska (adiunkt w Instytucie Historii UŁ), a dyskusję moderowała dr Agnieszka Konik (Instytut Pileckiego).

W spotkaniu uczestniczyli pracownicy i studenci Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ oraz uczniowie z XX Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Łodzi.