W piątkowe popołudnie, 25 stycznia 2019 r. mieliśmy przyjemność otworzyć wystawę przygotowaną przez Instytut Pileckiego w Warszawie i gościć na naszym Wydziale panelistów dyskusji, która odbyła się po wernisażu:
• prof. Magdalenę Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
• p. Hannę Radziejowską, kuratorkę wystawy,
• dr Ewelinę Kostrzewską (WF-H UŁ / Instytut Historii UŁ).
Dyskusję moderowała dr Agnieszka Konik (Instytut Pileckiego).

Podczas uroczystego otwarcia Uniwersytet Łódzki reprezentowała prof. Elżbieta Żądzińska (prorektor UŁ), zaś Wydział Filozoficzno-Historyczny prof. Maciej Kokoszko (dziekan WF-H UŁ).

Relacja TVP Łódź

Przygotowana przez Instytut Pileckiego wystawa poświęcona jest 100. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Tytuł ekspozycji – „Podwójnie wolne” zwraca uwagę na to, że 1918 był dla Polek nie tylko rokiem odzyskania niepodległości, ale również momentem uzyskania praw obywatelskich – podkreśla Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego – Chcemy pokazać drogę, którą musiały przejść pokolenia kobiet, by móc głosować i kandydować w wyborach. Przygotowana przez nas wystawa wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pragniemy zwrócić uwagę na szczególny rodzaj walki o równouprawnienie kobiet z ziem polskich, które działały pod zaborami, w warunkach odmiennych niż np. sufrażystki w Wielkiej Brytanii. Te ostatnie również walczyły o prawa polityczne, lecz nie musiały zmagać się z opresyjnym reżimem, który narzucał obcy, w tym przypadku niemiecki lub rosyjski, język urzędowy – komentuje dr Ewelina Kostrzewska, która opiekuje się projektem z ramienia WF-H UŁ.

Zewnętrzną wystawę „Podwójnie wolne” będzie można oglądać do 25 marca 2019 na patio przed budynkiem Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ (ul. Kamińskiego 27a, Łódź).

Chcecie wiedzieć więcej?
Trójka – Program 3 Polskiego Radia udostępniła nagranie z programu „Klub Trójki”, poświęconej setnej rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych. Rozmawiają dr E. Kostrzewska i prof. M. Gawin.

Fotografie:
• Maciej Andrzejewski (CP UŁ; zdjęcia ze znakiem wodnym UŁ)
• Pat Mic, dzięki uprzejmości Instytutu Pileckiego