W marcu 1940 roku Stalin wydaje Berii rozkaz „O rozładowaniu więzień NKWD”, co oznaczało, de facto, eksterminację jedenastu tysięcy polskich oficerów. Na początku kwietnia ruszają pierwsze transporty z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska. Żołnierze Wojska Polskiego są zabijani strzałem w potylicę i wrzucani do masowych grobów.
Zbrodnię katyńską odkryli Niemcy, a ZSRR bardzo umiejętnie ten moment wykorzystała. Zarzuty były przecież doskonałym pretekstem do zerwania stosunków z polskim rządem na uchodźstwie. Niedługo potem Stalin zaczął instalować nad Wisłą obóz władzy komunistycznej…
O zbrodni katyńskiej opowiada prof. Przemysław Waingertner (Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego). Zachęcamy do obejrzenia kolejnej odsłony Fragmentów historycznych!