Studencko – Doktoranckie Koło Naukowe Archeologii Pradziejowej „Bifas” przy współudziale Kurier Instytutu Historii UŁ oraz Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ zapraszają na spotkanie popularyzatorskie w formie naukowej konferencji studencko-doktoranckiej pt. „Daleki Wschód”, które odbędzie się w środę 25 maja br. w godz. 9:00-17:00 w Sali Rady Wydziału (sala 103 w budynku Instytutu Historii przy ul. Kamińskiego 27a)

Azja Wschodnia, nazywana niekiedy Dalekim Wschodem, od pokoleń fascynowała ludzi Okcydentu. Dopatrywano się w niej niedoścignionego ideału, reliktu czasów przednowożytnych, wreszcie apokaliptycznego zagrożenia, które lepiej byłoby pozostawić w uśpieniu. Długie wieki fetyszyzowania tego obszaru Azji i (nomen omen) orientalizacji jej mieszkańców sprawiły, że niezwykle trudno jest ująć ten temat w sposób rzeczowy. Pomimo ogromnego, wciąż rosnącego znaczenia wymienionych państw na arenie tak niewiele z nas zna choćby w zarysie historię regionu, nie wspominając o zagłębieniu się w panujące tam obyczaje, ideologie czy wierzenia. Trend ten wydaje się jednak zmieniać. Zainteresowanie Azją Wschodnią rośnie, niejako „w miarę jedzenia” – zachwycamy się japońską sztuką, koreańską muzyką czy kinematografią, kultura daje nam przedsmak bogatej historii Chin. Środowisko akademickie nie może pozostawać w tyle szeroko rozumianego społeczeństwa i stąd przedstawiamy Państwu niniejszy projekt.