Po zapoznaniu się z oferowanymi kierunkami zapraszamy na wirtualny spacer po Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ 🙂
Poniżej znaleźć można opisy poszczególnych kierunków wraz z linkami do informatorów 🙂
Archeologia
- najbardziej dosłowna i namacalna forma podróży w czasie; poznajemy materialne przejawy działalności człowieka, odczytujemy jej kulturowy i historyczny kontekst;
- archeologia zajmuje się wieloaspektowym poznawaniem kultury ludzkiej poprzez badania jej materialnych pozostałości (tzw. reliktów), zarówno tych najdawniejszych, jak i współczesnych.
- warsztat naukowy archeologii opiera się na badaniach terenowych oraz pracy z zabytkami
- dzięki archeologii stajemy się ludźmi świadomymi przeszłości, co pozwala nam lepiej rozumieć teraźniejszość i przewidywać przyszłość.
Czytaj więcej o: studiach I stopnia oraz studiach II stopnia.
Link do strony Instytutu Archeologii UŁ
Etnologia i antropologia kulturowa
Studia te oferują wiedzę o kulturze i wykształcenie w zakresie podstawowej znajomości i krytycznej analizy zjawisk oraz procesów zachodzących we współczesnym świecie.
Studenci etnologii i antropologii kulturowej:
- poznają osiągnięcia najważniejszych szkół badawczych w dziedzinie etnologii i antropologii kulturowej oraz ich rolę w systemie nauk humanistycznych.
- Dowiadują się o funkcjonowaniu i znaczeniu materialnego, symbolicznego oraz społecznego wymiaru kultury.
- Poznają zróżnicowanie kulturowe i etniczne współczesnego świata.
- Zdobywają wiedzę o przedmiocie zainteresowań i badań antropologii, jak na przykład: tradycje i obrzędowość, rytuały i religia, tożsamość i mniejszości etniczne oraz narodowe, kulturowe krajobrazy miasta i wsi, sztuka ludowa i nieprofesjonalna, folklor i kultura popularna, społeczności lokalne i ich kulturowe dziedzictwo.
- W trakcie studiów realizują projekty badawcze, m.in. z zakresu antropologii zaangażowanej i wizualnej.
- Uczą się metod i technik badawczych niezbędnych do projektowania i prowadzenia badań etnograficznych oraz praktycznego zastosowania wiedzy w wybranej sferze działalności kulturowej, społecznej, medialnej.
Czytaj więcej o: studiach I stopnia oraz studiach II stopnia.
Link do strony Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ
Filozofia
Studia filozoficzne łączą różnorodną wiedzę filozoficzną z nowoczesnym podejściem do nauczania i zmierzają do osiągnięcia następujących celów:
- wykształcenie umiejętności logicznego i krytycznego myślenia,
- ukazanie wieloaspektowości problemów i rozwijanie umiejętności ich twórczego rozwiązywania,
- wykształcenie umiejętności argumentowania i prowadzenia dyskusji,
- doskonalenie umiejętności analizy tekstu, jasnego formułowania myśli w mowie i piśmie,
- swobodna praca z tekstami filozoficznymi w języku oryginałów i nauka przekładu z języków nowożytnych i starożytnych,
- przygotowanie do wystąpień publicznych,
- zachęcanie do czynnego udziału w życiu naukowym, kulturalnym i społecznym m.in. poprzez organizację warsztatów, odczytów, wystaw, konferencji naukowych.
Czytaj więcej o: studiach I stopnia oraz studiach II stopnia.
Link do strony Instytutu Filozofii UŁ
Historia
- Nowy program studiów historycznych dostarcza szerokiej, ugruntowanej i wszechstronnej wiedzy o przeszłości oraz o najważniejszych osiągnięciach nauk humanistycznych i społecznych.
- Studiowanie historii pozwala poznać procesy i mechanizmy polityczne, społeczne oraz gospodarcze, od starożytności po współczesność.
- Łódzcy historycy specjalizują się zarówno w dziejach Polski, jak i historii powszechnej (m.in. Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji i Związku Radzieckiego, Rzymu i Bizancjum, Szwecji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych).
- Nabyte podczas studiów umiejętności umożliwiają skuteczne funkcjonowanie na współczesnym rynku pracy. Studia historyczne to również możliwość zdobywania dodatkowego doświadczenia w ramach praktyk, stażów i wolontariatu.
- Program trwa 6 semestrów i kończy się nadaniem tytułu zawodowego licencjata.
Link do strony Instytutu Historii UŁ
e-historia
- Kierunek unikatowy w skali kraju. Stworzony na miarę XXI wieku, wykorzystuje do studiowania nowoczesne technologie.
- Propozycja skierowana jest zarówno do niedawnych maturzystów, planujących łączenie studiów z pracą, jak i do osób już aktywnych zawodowo, pracujących w kraju lub poza jego granicami.
- e-historia to szansa na podniesienie dotychczasowych kwalifikacji bez konieczności rezygnowania z pełnoetatowej pracy.
- Studia zaoczne z niemal połową zajęć prowadzonych na platformie internetowej oznaczają mniej zjazdów.
- To student decyduje, kiedy pracuje na platformie.
- Program łączy tradycyjne przedmioty (zajęcia z każdej epoki) oraz nowe zajęcia przygotowujące do wykorzystywania wiedzy historycznej i poruszania się w świecie nowoczesnych technologii oraz sieci internetowej, m.in.:
- Dziedzictwo kulturowe w e-świecie,
- Tworzenie stron internetowych,
- Technologia informacyjna,
- e-Genealogia,
- Historie alternatywne i kłamstwo historyczne w e-świecie.
- Absolwenci e-historii mogą podejmować pracę w instytucjach publicznych, politycznych, samorządowych, edukacyjno-kulturowych, muzealnych oraz wydawnictwach.
- Opłata za semestr – 1 000 zł.
Link do strony Instytutu Historii UŁ
Historia sztuki
- Studia zapewniają szerokie wykształcenie humanistyczne.
- Obejmują analizę dzieł sztuki i architektury, która osadzona jest w szerszym kontekście, przez co łatwiejsze i pełniejsze staje się zrozumienie przemian historycznych, społecznych i politycznych.
- Studenci zyskują podstawową wiedzę na temat zagadnień dotyczących przeszłości, jak i aktualnych, ważnych przemian artystycznych oraz procesów zachodzących we współczesnej architekturze.
Czytaj więcej o: studiach I stopnia oraz studiach II stopnia.
Link do strony Katedry Historii Sztuki UŁ
Okcydentalistyka
- Nowatorski kierunek studiów humanistycznych, który znajduje się w ofercie Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ od roku akademickiego 2012/13.
- Nazwa pochodzi od słowa „Okcydent’”, czyli Zachód.
- Pozwala na dogłębne badanie rozwoju i osiągnięć cywilizacji zachodniej w wielu jej wymiarach.
- Program studiów grupuje wiedzę w interdyscyplinarnych modułach dydaktycznych, dzięki czemu zajęcia są ze sobą powiązane, ale realizują elementy różnych dziedzin humanistycznych.
- Studenci zyskują podstawową wiedzę na temat rozwoju myśli i kultury zachodniej: filozofii, religii, sztuki, kultury popularnej i obyczajów.
- Studenci zdobywają również orientację historyczną dotyczącą najważniejszych wydarzeń i procesów w obszarze polityki, stosunków społecznych oraz gospodarki.
Czytaj więcej o: studiach I stopnia.
Link do strony okcydentalistyki
Wojskoznawstwo
- Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Łódzkim. W oryginalny sposób łączy dorobek kilku dyscyplin. WF-H UŁ jest jedną z niewielu jednostek w kraju, które oferują zdobycie wykształcenia w tej specjalności.
- Studenci poznają historię sztuki wojennej, zaznajamiają się z przebiegiem działań wojennych, strukturami armii i sylwetkami wybitnych wodzów.
- Zgłębiają również zagadnienia z zakresu bronioznawstwa i biorą udział w praktycznych zajęciach poligonowych czy treningach sztuk walk.
- Wojskoznawcy rozumieją mechanizmy konfliktów i wojen oraz rolę, jaką odgrywają w nich ekonomia, logistyka i media. Analizują i oceniają materiały informacyjne, rozpoznają zagrożenia bezpieczeństwa i pokoju.
- Wojskoznawcy znajdują zatrudnienie w placówkach administracji państwowej, muzeach, skansenach wojskowych, placówkach kulturalnych, innych instytucjach państwowych i samorządowych, a także w mediach czy przy produkcjach filmowych.
Czytaj więcej o: studiach I stopnia oraz studiach II stopnia.