We wrześniu zakończyły się kolejne badania terenowe, w których brali udział nasi studenci. Tym razem studentki II roku studiów licencjackich (Izabela Cieślak, Monika Kałużna, Julia Stasińska oraz Zuzanna Wierchowiec) wraz ze swoimi rozmówczyniami i rozmówcami poruszały temat połogu i sposobu jego doświadczania przez kobiety i mężczyzn.
Koordynatorką badań „Czas połogu. Badania nad doświadczeniem połogu i sposobem jego etnograficznego opisu” jest mgr Anna Deredas z naszego Instytutu.
Oto jakie wrażenia pozostawiły te badawcze spotkania na naszych studentkach:
JULIA
„Mimo braku własnych doświadczeń, temat połogu był mi bliski, ponieważ od jakiegoś czasu znajdował się w kręgu moich zainteresowań, o ile można tak powiedzieć. Gdy dowiedziałam się, że jest taki temat, od razu poczułam, że to jest to! Te badania były dla mnie naprawdę udanym czasem, miałam możliwość porozmawiać o doświadczeniach połogu z fantastycznymi i również bliskimi mi kobietami, a także poznać nieoczywistą męską perspektywę. Od pozostałych badań te różniły się tym, że po raz pierwszy pracowałyśmy w pojedynkę, a nie w tandemach, jednak była to idealna okazja, by nabrać pewności w tym, co się robi i uwierzyć, że jest się już gotowym do prowadzenia wywiadu bez żadnego wsparcia. Wywiady etnograficzne uczą pokory, jestem o tym przekonana. Trzeba wstrzymać swoje przekonania i dać rozmówcy przestrzeń na to, co często dla badacza bywa niewygodne. W tym wypadku nie było inaczej, ale i tak to wszystko jest dla mnie bardzo cenne”.
IZABELA
„Taki projekt się przeżywa od samego zalążka, tworzenia pytań badawczych, celów i problemów. To badanie dalej zostaje w umyśle i tworzy alternatywne scenariusze, co mogło pójść lepiej, jak lepiej zacząć, czy więcej czy mniej pytać w tym temacie, ponieważ może to być trudny i męczący temat dla niektórych. Faktycznie, jeśli się czegoś nie doświadcza razem z badanym, to nie jest to w pełni doświadczone i opisane, ale podczas tych badań udało mi się odczuć każdą opisana emocję u rozmówców. U tych, którzy na własnym ciele doświadczyli tematu połogu oraz u ich parterów. Takie badanie powinno pójść w świat, poszerzyć się o większe grono rozmówców, o kobiety, które doświadczyły i będą w najbliższym czasie doświadczać połogu. Nie wystarczy rozmawiać i dokładnie dokonać transkrypcji, ale także dać poczucie tym rozmówcom, że ich rozmowa była czemuś przydatna, ważna. Będę wdzięczna, jeśli będę mogła uczestniczyć w kolejnym etapie tych badań”.
ZUZANNA
„Badania na temat połogu były dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Przed ich rozpoczęciem temat wydawał mi się dość odległy i rzadko omawiany w przestrzeni publicznej. W związku z tym rozmowy z kobietami, które przeszły połóg, pokazały mi dotąd nieznany urywek rzeczywistości, zarówno społeczno-kulturowej, jak i emocjonalnej. Wywiady ujawniły, z jednej strony różnorodność doświadczeń, jakie niesie ze sobą okres połogu, a z drugiej wspólne wątki, które łączą kobiety. Badania przebiegły w świetnej atmosferze i bardzo cieszę się, że mogłam wziąć w nich udział, ponieważ uważam, że rzucają one światło na ważny obszar, który jest wciąż zbyt mało poruszany i zrozumiany”.
MONIKA
„Przed rozpoczęciem badań nad okresem połogu miałam jedynie powierzchowną wiedzę na ten temat. W społeczeństwie panuje przekonanie, że po narodzinach dziecka kobieta szybko odzyskuje siły, wraca do stanu sprzed ciąży – zarówno fizycznie, jak i psychicznie – oraz z łatwością podejmuje się nowych obowiązków, zarówno zawodowych, jak i tych związanych z opieką nad dzieckiem. Jednak rzeczywistość okazuje się znacznie bardziej złożona. Połóg to proces niezwykle indywidualny, który dla wielu kobiet może trwać nawet rok lub dłużej. W tym czasie matki doświadczają szeregu nowych, często zaskakujących zmian i odkrywają swoje ciało na nowo, ponieważ nigdy nie wraca ono do stanu sprzed ciąży. Niestety, wiele z nich zostaje w tym doświadczeniu samotnie – mimo ogromnych wymagań, które się im stawia. Brakuje wsparcia, wiedzy, a często nawet zwykłej pomocy. Co ważne, każda kobieta inaczej definiuje wsparcie, którego potrzebuje, dlatego otwarta rozmowa na ten temat, zarówno z partnerem, jak i innymi bliskimi osobami, jest kluczowa. Istotne jest, aby odpowiednio przygotować się do tego etapu – zarówno poprzez edukację, wspólnie z partnerem, jak i przygotowanie odpowiedniej wyprawki poporodowej”.