OPIS KIERUNKU
Studiowanie historii to przede wszystkim nabywanie szerokiej, ugruntowanej i wszechstronnej wiedzy o przeszłości oraz o najważniejszych osiągnięciach nauk humanistycznych i społecznych. Studenci mają okazję, by poznać procesy polityczne, społeczne oraz gospodarcze, zachodzące od starożytności po współczesność.
Łódzcy historycy specjalizują się zarówno w dziejach Polski, jak i historii powszechnej (m.in. Rzymu i Bizancjum, Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych czy Rosji i Związku Radzieckiego). Zajmujemy się sprawami wewnętrznymi (LINK) i polityką międzynarodową.
Studia historyczne na UŁ to nie tylko historia działań dyplomatycznych i zbrojnych, wielkie wydarzenia polityczne czy powstania narodowe (LINK). Równie istotna jest historia kultury i społeczna oraz gospodarcza. Podróże Europejczyków, medycyna i sztuka kulinarna antyku (LINK) czy badania nad kulturą żydowską czy tzw. „kwestii kobiecej” to pełnoprawny fragment uprawianej przez nas nauki. Badaczy zajmuje również historia służb specjalnych i działania służb wywiadowczych!
Korzystamy z tradycyjnych źródeł pisanych, jak kroniki, akta itd., ale też dokumentów życia codziennego, archiwów rodzinnych, jak i źródeł wywołanych, czyli wywiadów. Przykładami jednostek, które łączą w badaniach rozmaite rodzaje źródeł, są Centrum Badań Żydowskich czy Archiwum Sybiraków. W tym drugim znaleźć można relacje i wspomnienia polskich obywateli deportowanych w głąb ZSRR w latach II wojny światowej lub po jej zakończeniu.
Część naszych historyków zajmuje się historią Łodzi i okolic – piszemy o fabrykantach i ich przedsiębiorstwach, analizujemy lokalną prasę poprzednich stuleci, przyglądamy się rozwojowi lokalnego browarnictwa.
Zawodowi historycy nie trudnią się jedynie nauką – często pełnią funkcje eksperckie i doradcze. Genealodzy, którzy współpracują z kancelariami prawniczymi, pomagają w ustaleniach związanych z dokumentacją niezbędną do odzyskiwania mienia. Heraldycy oceniają, czy herby lub pieczęci zaprojektowane zostały w odpowiedni sposób.
Historycy komentują bieżące wydarzenia – wiedza o przeszłości pozwala nam bowiem zrozumieć teraźniejszość i prognozować przyszłe zdarzenia. Jednym z najbardziej poczytnych artykułów ostatnich miesięcy okazał się tekst dotyczący epidemii, który napisała grupa historyków z naszego Wydziału i pracowników Ceraneum. Z publikacją możecie zapoznać się tutaj. Naukowcy z Ceraneum przygotowali również Pomocnik Historyczny „Polityki” – zainteresowanym polecamy wizytę tutaj.
Nabyte podczas studiów umiejętności umożliwiają skuteczne funkcjonowanie na współczesnym rynku pracy. O tym, czego uczą studia historyczne i dlaczego warto podejmować działania zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, opowiedział nam rzecznik prasowy UŁ, Paweł Śpiechowicz. Zachęcamy do lektury wywiadu! (LINK)
Jest wiele sposobów zagospodarowania wiedzy i umiejętności nabywanych przez studentów historii. Za podpowiedź mogą służyć specjalności, które oferujemy:
- specjalizacja dyplomatyczna (studia licencjackie)
- specjalizacja nauczycielska (studia licencjackie i magisterskie)
- specjalizacja turystyka kulturowa (studia licencjackie)
- specjalizacja kulturowo-popularyzatorska (studia magisterskie)
- specjalizacja redakcyjno-badawcza (studia magisterskie)
Dbamy również o to, aby nasi studenci mieli okazje do wykorzystania nabytej wiedzy i zdolności w praktyce. Nawiązujemy relacje i współpracujemy z różnymi instytucjami, takimi jak Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Kino Charlie, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Stowarzyszenie Topografieczy Histmag.
Duża część adeptów historii ma nietuzinkowe zainteresowania. Pośród nich można znaleźć aspirujących działaczy społecznych, fascynatów dziejów Łodzi oraz… pisarzy. O pisarstwie i studiowaniu historii rozmawialiśmy z Tomkiem Materą. Wywiad możecie znaleźć tutaj. Rozmowę z Klaudią, studentką ostatniego roku historii, przeczytacie tutaj.