Martyna Warchoł i Julia Zając-Milanowicz – studentki I roku studiów licencjackich, realizują projekt „Pejzaże pamięci w ujęciu herstorycznym. Licealistki w latach 70. XX wieku na przykładzie I LO w Kutnie” (mgr Michał Świercz, koordynacja prof. Inga Kuźma).
Dziewczyny przysłały takie wieści:
„Kto był na spotkaniu organizacyjnym, ten wie, jak bardzo chciałyśmy trafić do Kutna. Było po nas widać i nadal widać, że było warto.
Przeprowadziłyśmy siedem wywiadów. Pierwszy zdarzył się czterogodzinny, ale nie żałujemy ani minuty przepisywania. Codziennie spotykałyśmy się z inspirującymi, starszymi o dwa pokolenia kobietami, które opowiadały nam o trudach i przyjemnościach kobiecości sprzed lat.
Obie jesteśmy w wieku, który okazał się kluczowy (chociaż nie zawsze) dla ich życia. Jesteśmy młode i studiujemy, tak jak one studiowały kiedyś. To chyba właśnie ta świadomość sprawiła, że w ten teren udało nam się wejść tak łatwo.
Prócz wywiadów udało nam się przeprowadzić pierwsze spacery badawcze i zauważyć podczas nich, jak wymagające one są. Popełniłyśmy pierwsze błędy, zauważyłyśmy pierwsze trudności. Spodobała nam się ta technika i będziemy próbować dalej! Po raz pierwszy pracowałyśmy też w archiwum, w którym miałyśmy okazję przejrzeć kroniki i szkolną gazetę tworzone w tamtych latach.
Bardzo miło wspominamy wszystkie panie, dlatego nie chcemy żadnej wyróżniać, ale! Chcemy się pochwalić pewnym gestem skierowanym w naszą stronę. Podczas jednego ze spacerów miałyśmy szansę obejrzeć oryginalny aparat marki Druh oraz prawdziwe POCZTÓWKI DŹWIĘKOWE (inaczej je sobie wyobrażałyśmy).
Dziękujemy też za wszystkie, powiązane z badaniami, ale w żadnym razie nieoczekiwane atrakcje. Oprowadzanie po Kutnie nocą, zwiedzanie Pałacu Saskiego oraz możliwość poznania historii Małej Ligii Baseballa.
Składamy podziękowania dla p. prof. Ingi Kuźmy za przydatną literaturę, wsparcie i możliwość konsultacji w trakcie, a także dla p. Michała Świercza, pracownika Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, za zorganizowanie wywiadów, wejścia do Pałacu Saskiego oraz za codzienną pomoc w trudnych sytuacjach!
P. S. – Z której strony Piłsudski ma szablę? ;))
P. P. S. – Kategoria: kultura symboliczna. Co to za typ ikonograficzny przedstawienia Matki Bożej?”.