Już w najbliższy wtorek startują nowe zajęcia.
Kurs Soniczna etnografia poprowadzi dr Łukasz Sochacki, na co dzień związany z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Tak o sobie mówi etnolog z Krakowa:
Nazywam się Łukasz Sochacki – z wykształcenia jestem doktorem etnologii, z zamiłowania motocyklistą, z powołania ojcem. Pracuję jako adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, gdzie kieruję Laboratorium Antropologii Multimedialnej i współtworzę zespół EtnoLAB – Pracownię Etnografii Stosowanej. Od 2019 roku mam też przyjemność pełnić funkcję Zastępcy Dyrektora IEiAK UJ. Działam w Polskim Towarzystwie Ludoznawczym jako sekretarz generalny i prezes krakowskiego oddziału.
Badam to, co górskie, wiejskie, miejskie i na co dzień niedosłyszane. Szukam historii i sensów ukrytych w dźwiękach – głównie w Krakowie, polskich Karpatach i we Włoszech. Interesuje mnie tradycyjna wiedza ekologiczna, lokalne dziedzictwo i etnografia, która ma realne zastosowanie.
Napisałem książkę „Boska cząstka i inne mirakula” (2022, otrzymała nagroda im. Antoniego Kaliny w 2023 r.), zredagowałem tom „Góralszczyzna mniej znana. W poszukiwaniu lokalnych tradycji” (2020), współtworzyłem „Sądecki Zielnik Etnobotaniczny” (2024). Publikuję m.in. w „Kontekstach”, „Pracach Etnograficznych” i „Tygodniku Powszechnym”.
Lubię projekty, które coś zmieniają – dla ludzi, dla nauki, dla miejsca. W 2025 roku otrzymałem Seal of Excellence ERC za projekt o dźwiękach, górach i wiedzy ekologicznej.
Po pracy najczęściej jestem w trasie.