Dr Michał Żerkowski od 7 sierpnia przebywa w Oregonie, gdzie realizuje projekt badawczy „Klamacki geomit o powstaniu Jeziora Kraterowego w świetle etnograficznych źródeł” ("The Klamath geomyth about the formation of Crater Lake in light of ethnographic sources”). Badania dr. Żerkowskiego poświęcone są transmisji kulturowej przekazu opowiadającego o erupcji wulkanu Mount Mazama i są pierwszym polskim przedsięwzięciem etnograficznym i etnohistorycznym poświęconym kulturze Klamatów, Modoków i Pajutów Yahooskin – grup konstytuujących federalnie uznany naród tubylczoamerykański Plemion Klamackich.
„Tutejsza społeczność przyjęła mnie niezwykle ciepło. Przez ostatnie dni uczestniczyłem w kilku ważnych wydarzeniach: oczyszczającym «smudge walk» z lokalną młodzieżą, z gościnnymi rodzinami Hawków i Jacksonów w powwow celebrującym odzyskanie przez Plemiona Klamackie statusu narodu tubylczoamerykańskego oraz w tradycyjnej wyprawie na Huckleberry Mountain z członkami starszyzny. Za każdym razem spotykałem się z wielką życzliwością i chęcią dzielenia się opowieściami. Dziś usłyszałem zresztą, że żartobliwie zaczęto o mnie mówić «our Polish relative». Wiem, że po powrocie do kraju muszę zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby wrócić tu jak najszybciej i kontynuować badania” – pisze nam w mejlu dr Żerkowski.
Nasz instytutowy kolega wraca do Polski na początku września. Poza badaniami terenowymi w rezerwacie w Chiloquin dr Żerkowski przeprowadził serię konsultacji oraz kwerendę zbiorów specjalnych i archiwów Bibliotek Uniwersytetu Oregonu.