Pozdrowienia z malowniczego Skępego, gdzie badania etnograficzne prowadzą nasi studenci: Natalia Felakowska, Amelia Kołosowska, Weronika Lis, Kamil Ludwiczak, Maria Sibilska i Oliwia Włodarczyk.
„Wyobraźcie sobie, pięć studentek i jeden student, z głowami pełnymi pasji i notesami pełnymi pytań, przemierzają te urokliwe okolice, by zgłębić tajemnice kultu Matki Bożej Skępskiej.
Nasze dni wypełnione były po brzegi przygodami, wyzwaniami i stawianiem czoła własnym lękom (od pająków po rękę w temblaku). Pogłębione wywiady etnograficzne, choć nie zawsze łatwe do przeprowadzenia, dostarczyły nam cennych informacji i niezapomnianych chwil. I może nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem (wszak teren żyje własnym życiem), to w chwili, kiedy trafia się na otwartych ludzi, to skrzydła rosną. Kwerendy w źródłach zastanych pozwoliły nam zgłębić historię i tradycje tego miejsca, a dokumentacja fotograficzna kapliczek, którą przygotowujemy, to prawdziwa satysfakcja dla oczu.
Niezastąpiona pomoc naszych koordynatorów – Elżbiety Miecznikowskiej z Muzeum Mazowieckiego w Płocku (Spichlerz), Michała Świercza z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Profesor Ingi Kuźmy z naszego Instytutu – sprawiły, że każdy dzień był pełen nowych odkryć i wrażeń. Bez ich wsparcia nasze badania byłyby znacznie trudniejsze.
Projekt realizujemy w ramach grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod tytułem „Oblicza. Matka Boska Skępska wczoraj i dziś".
P.S. Mieszkańcy Skępego również zarejestrowali naszą obecność w tym miejscu i podzielili się tym w social mediach”.