W tym roku akademickim swój doktorat wdrożeniowy na Uniwersytecie Łódzkim rozpoczyna realizować Robert Statkiewicz.
Tak mówi o swoim projekcie i zainteresowaniach:
PROJEKT DOKTORSKI: w ramach realizowanego doktoratu wdrożeniowego pod kierownictwem prof. Ingi Kuźmy staram się przyjrzeć procesom wytwarzania nowej wiedzy i standardów w wielkich korporacjach z perspektywy antropologii organizacji. Interesuje mnie przede wszystkim obszar dostępności cyfrowej (digital accessibility), czyli działania mające na celu zapobieganie wykluczania cyfrowego grup marginalizowanych, szczególnie osób z niepełnosprawnościami. Doktorat jest również próbą dostosowania metody projektowania partycypacyjnego do realiów korporacyjnych. Efektem wdrożeniowym podejmowanych działań badawczych będzie stworzenie modelu aplikowania dostępności cyfrowych dopasowanego dla korporacji a także opracowanie narzędzi wspierających ten proces.
GŁÓWNE METODY BADAWCZE: w projekcie stosuję szereg metod badawczych, jednak skupiam się przede wszystkim na metodach i strategiach badań inkluzywnych: projektowaniu partycypacyjnemu i intersekcjonalności. Razem z przedstawicielstwem społeczności pracowniczej, stworzonym z osób z grup marginalizowanych, ekspertów technicznych i osób sojuszniczych zgłębiamy interesujący tę grupę wycinek wytwarzania się wiedzy i standardów. Osoby tworzące taką grupę mają także wpływ na kształt badań, analizy i finalny produkt. Dodatkowo stosuję także wywiady pogłębione i warsztaty z osobami tworzącymi taką grupę; wywiady eksperckie z innymi osobami, które odpowiadały za wprowadzanie podobnych modeli lub strategii w dużych firmach; a także obserwację i autoetnografię. Narzędziem wspomagającym są także ankiety.
W WOLNYM CZASIE: uwielbiam gry video z serii Pokemon (jak mam czas na przygotowania to nawet startuje w mistrzostwach), tańczyć do szybkiej muzyki (ale z czasem i siłami już ciężko po trzydziestce...), i chodzić. Działam w Fundacji Ludzie i Medycyna gdzie odpowiadam za rozwój badań stosowanych i standaryzacji praktyk badawczych (ale też niestety za administrację...), mentoruję osoby wchodzące w obszar badań stosowanych. Interesują mnie także działania intersekcjonalne, szczególnie w obszarze realizowanym w doktoracie.
INNE: Od zawsze marzyło mi się łączenie naukowej wiedzy antropologicznej z działaniami pozaakademickimi – i chyba mi się udało! Od 2016 pracuje jako User Experience (UX) Researcher & Strategist w obszarach związanych ze zdrowiem, wellbeingiem lub kulturą, wprowadzając postulaty antropologiczne. Przyglądam się temu, jak w rzeczywistości można realizować postulaty antropologii stosowanej, zaangażowanej i medycznej. Staram się, aby moje doświadczenie akademickie napędzało moje działania stosowane. Zaś to, czego uczę się poza akademią, miało wpływ na działania naukowe (i to pomaga!).