W Luksemburgu

o prywatnych i publicznych formach pamięci i formułach upamiętniania.

Na początku września na Uniwersytecie w Luksemburgu odbyła się 7. Światowa Konferencja The International Federation for Public History (IFPH). Jak badać pamięć/przeszłość/historię/dziedzictwo? Jak zajmować się przeszłością w ramach postulatów nauki obywatelskiej i antropologii/historii/humanistyki publicznej?

W konferencji wzięli udział dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz i dr Sebastian Latocha. Uczestniczyli w panelach dyskusyjnych, warsztatach, a w sesji posterowej przedstawili wybrane materiały dotyczące prywatnych i publicznych form upamiętniania ofiar Zbrodni Katyńskiej ("Katyn Massacre [1940] in memory of widows and orphans. Public and private forms of commemoration"). Prezentacja zawierała efekty badań etnograficznych, które prowadzą w ramach projektu badawczego „Leksykon archeologii katyńskiej (1990–2015)” realizowanego w ramach modułu „Dziedzictwo narodowe” Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki MEiN na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego (2022–2027). 

Wydarzenie zorganizowane było w Luxembourg Centre for Contemporary and Digital History (C²DH, University of Luxembourg) w Belval Campus. Dla badaczy miasta, miejskich rewitalizacji i postindustrialnego dziedzictwa – miejsce wymarzone! Campus powstał bowiem na terenie zamkniętej huty stali. W zrewitalizowanych, poprzemysłowych przestrzeniach ulokowano centrum naukowe i kulturalne. Robi duże wrażenie!