Mgr Agnieszka Kołodziejczak
Należy podkreślić wyjątkowość wspomnianej obrony pracy doktorskiej. Format i dostępność obrony pracy doktorskiej w postaci napisów, zestawu tłumaczy i możliwości pętli indukcyjnej powoduje, że obrona dr jest dopiero drugim takim wydarzeniem w Polsce po obronach dr Moniki Szczygielskiej na Uniwersytecie Warszawskim i dr Łukasza Dutki z Uniwersytetu Warszawskiego w 2022 roku (obrony odbyły się online).
PUBLICZNA OBRONA DOKTORSKA MGR AGNIESZKI KOŁODZIEJCZAK – więcej informacji.
Doktorat wdrożeniowy
Zagadnienie dostępności kultury i sztuki dla osób głuchych i osób słabosłyszących stało się przewodnim tematem doktoratu wdrożeniowego mgr Kołodziejczak pod kierunkiem dr hab. Anety Pawłowskiej, prof. UŁ pt.: Problem dostępności informacji w instytucjach publicznych oraz podmiotach ekonomii społecznej w obszarze kultury i sztuki dla osób słabo- i niesłyszących w Polsce. Rekomendacje i standardy. Prace badawcze były prowadzone w okresie październik 2019 – czerwiec 2024 w ramach Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego i Stowarzyszenia Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My” III edycji programu grantowego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Doktorat wdrożeniowy”.
Badania
Na wstępie należy mocno podkreślić fakt, iż obserwacje i badania zainicjowane przez mgr Agnieszkę Kołodziejczak w ramach doktoratu nie są prowadzone z perspektywy osób zajmujących się niepełnosprawnością jako polem badawczym. Były i są bowiem prowadzone z punktu widzenia głuchej badaczki – insiderki (znającej język migowy), który uwypukla perspektywę kulturowo-językową społeczności głuchych, posługujących się językiem migowym. Zatem są rodzajem obserwacji uczestniczącej, ale też i refleksji autoetnograficznej w której badaczka jest uczestniczką społeczności, samorzecznikiem.
W ramach prowadzonego doktoratu zostały przeprowadzone zarówno badania dotyczące dostępności i efektywności sposobów prezentowania kultury i sztuki jak też działalności edukacyjnej placówek kulturalnych pod kątem dostępności informacji w obszarze kultury i sztuki nie tylko w Polsce, ale też porównawczo – w wyborze autorskim – w dziesięciu krajach europejskich oraz USA.
Prowadzenie badań i realizowanie opisanych działań w mej rozprawie doktorskiej to próba wypracowania szerszej metodologii zwiększenia dostępności informacji w obszarze kultury i sztuki dla osób głuchych i słabosłyszących. Elementami wspomnianej metodologii są: wzorzec praktyki głuchego edukatora muzealnego (na podstawie własnej pracy jako edukatora i obserwacji pracy innych edukatorów), realizacja modelowej wystawy dostępnej w szerokim aspekcie dla społeczności głuchych w Polsce i w Europie (wystawa Głusza w Muzeum Śląskim w Katowicach, czas trwania 23.06.2022 – 04.06.2023 r.), modele realizacji filmów edukacyjnych oraz informacyjnych w polskim języku migowym w formie bazy wiedzy o historii sztuki i kultury (autorskie projekty innowacji społecznych zrealizowane w latach 2021–2022: Wymigane zagadnienia renesansu oraz Od wczesnego chrześcijaństwa do gotyku - podręcznik historii sztuki w polskim języku migowym (PJM), zasady współpracy z tłumaczami języka migowego specjalizujących się w zakresie kultury i sztuki.
Informacje: mgr Agnieszka Kołodziejczak
Zdjęcia: mgr Agnieszka Kołodziejczak