Zapraszamy do zapoznania się z krótkim wywiadem ze studentami Instytutu Historii UŁ na temat projektu pt. "Łódź Miasto Kobiet" oraz do odwiedzenia strony projektu: Łódź - Miasto Kobiet (lodzmiastokobiet.blogspot.com).
Skąd pomysł na zrealizowanie takiego projektu?
Pierwsza iskierka pomysłu zaczęła się od zajęć o literaturze herstorycznej prowadzonych przez prof. Jolantę Kolbuszewską. Nawet wśród niej znajdowały się pojedyncze tylko wzmianki o naszych przodkiniach, łodziankach. Kiedy pojawiła się okazja w postaci realizacji zajęć z metody projektowej, zapadła decyzja, że poszukamy głębiej wiedzy o naszych korzeniach. W ten sposób powstała nie tylko lista lektur i paru nazwisk do zapamiętania, ale swego rodzaju kotwica łącząca nas z kobietami, które były tu przed nami. Nie tylko w rozumieniu całego miasta, ale też naszego instytutu, z ośmioma wyjątkowymi łódzkimi historyczkami, które przetarły dla nas szlaki.
Z kim współpracujecie, na czyją pomoc mogliście liczyć?
Przede wszystkim – ze sobą. Trzeba tu podkreślić, że w trakcie pracy nad projektem zrobił się z nas świetny, zgrany zespół. Masę frajdy dała nam chociażby sesja zdjęciowa okładek polecanych przez nas książek, zrobiona w legendarnej już czytelni historycznej BUŁ.
Ogromnym wsparciem obdarzyła nas Fundacja Łódzki Szlak Kobiet, której członkinie od lat pracują na rzecz upamiętnienia kobiet w przestrzeni i świadomości naszego miasta.
Na wydziale współpraca objęła przede wszystkim dr Ewelinę Kostrzewską jako prowadzącą zajęcia „Warsztaty i projekty” oraz prof. Jolantę Kolbuszewską, która zgodziła się w wywiadzie dla nas opowiedzieć o swojej książce „Kobiety na naukowym Olimpie? Łódzkie adeptki Kilo w latach 1945-1989”.
Jakie są Wasze dalsze plany?
Główna część naszego projektu została zakończona. Natomiast nie wykluczamy, że w miarę pojawiania się kolejnych książek o tematyce łódzkich kobiet lub innych ciekawych inicjatyw w tym zakresie, będziemy nasz przewodnik uzupełniać o te nowinki. Przede wszystkim mamy nadzieję, że nasza praca nie zatrzyma się w momencie uzyskania zaliczenia, ale faktycznie okaże się przydatna dla czytelniczek i czytelników.
Uczestnicy projektu:
Julia Gertner - zajmuję się historią konfliktów zbrojnych po 1945 r., badaniami nad pokojem i historią mówioną. Interesuję się również historią kobiet i historią regionalną. Robiłam staż w Stowarzyszeniu Inicjatyw Miejskich „Topografie” w Łodzi. Jestem stypendystką Studenckich Grantów Badawczych UŁ i programu mentoringowego organizacji Women in International Security Poland. W wolnym czasie zajmuję się rękodziełem artystycznym, czytaniem, szczególnie fantastyki i zbieraniem wiedzy jak smok złota.
Natalia Fortuniak - zajmuję się historią kobiet w średniowieczu oraz wierzeniami X-wiecznej Irlandii. Interesuję się również rozwojem praw kobiet oraz osób nieheteronormatywnych na przestrzeni wieków w Polsce oraz Europie Zachodniej. W wolnym czasie oglądam filmy klasy B oraz gram w gry typu Animal Crossing, Stadew Valley czy The Last of Us. Do moich ulubionych książek należy Mistrz i Małgorzata oraz trylogia Wojen Makowych. Aktualnie odbywam staż w Centrum Innowacji Społecznych UŁ oraz Fundacji Łódzki Szlak Kobiet.
Maksymilian Mikuła - piszę pracę magisterską w Katedrze Historii Bizancjum. Zajmuję się historią kobiet, historią literatury średniowiecznej oraz historią społeczną i kulturalną Bizancjum. Hobbystycznie interesuję się regionalistyką, w tym historią XIX i XX-wiecznej Łodzi.