Przedmiotem programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w realizacji projektów mających na celu popularyzację nauki oraz projektów związanych z utrzymaniem zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa.
Program składa się z modułów:
1. „Popularyzacja nauki” – w ramach którego jest wspierana realizacja projektów polegających na:
a) popularyzacji osiągnięć naukowych, pracy naukowców, badań naukowych i prac rozwojowych oraz na promocji nauki,
b) organizacji przedsięwzięć ukazujących przydatność wiedzy naukowej w codziennym życiu,
c) organizacji przedsięwzięć mających na celu upowszechnianie tradycji społeczności akademickiej,
d) popularyzowaniu innowacyjnych rozwiązań w nauce i szkolnictwie wyższym;
2. „Wsparcie dla bibliotek naukowych” – w ramach którego jest wspierana realizacja projektów polegających na utrzymaniu zasobów bibliotecznych o istotnym w skali kraju znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa, ich opracowywaniu i udostępnianiu w postaci elektronicznej.
Uczelnia może złożyć maksymalnie 3 wnioski w ramach każdego z modułów.
Warunkiem udziału w programie jest przedstawienie projektu:
- którego okres realizacji wynosi maksymalnie 24 miesiące;
- który nie obejmuje działań finansowanych z innych środków pochodzących z budżetu państwa;
- którego koszty pośrednie nie przekraczają 10% kosztów bezpośrednich dofinansowanych ze środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę.
Wysokość środków finansowych w ramach modułu:
- „Popularyzacja nauki” – nie więcej niż 1.000.000 zł,
- „Wsparcie dla bibliotek naukowych” – nie więcej niż 250.000 zł
– przy czym dofinansowanie to nie może stanowić więcej niż 90% całkowitego kosztu realizacji projektu (konieczność zapewnienia min. 10% wkładu własnego).
Więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa (materiały) dostępne na stronie: MNiSW Społeczna odpowiedzialność nauki
Z uwagi na ograniczoną liczbę składanych wniosków w ramach poszczególnych modułów, osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie swoich propozycji do Centrum Nauki na załączonym formularzu wniosku zgody Dziekana/kierownika jednostki na złożenie wniosku aplikacyjnego na adres: renata.olenderbartosik@uni.lodz.pl w nieprzekraczalnym terminie do 24 maja 2024 r. Wnioski, które wpłyną po tym terminie pozostaną bez rozpatrzenia. Oryginał należy dosłać na adres: Renata Olender-Bartosik, pokój 103, Centrum Nauki, ul. Uniwersytecka 3, 90-137 Łódź.
Warunkiem zgłoszenia jest przedstawienie uzyskanej zgody Dziekana/kierownika jednostki na złożenie wniosku aplikacyjnego. Na podstawie informacji zawartych we wniosku, Pan dr hab. Łukasz Korporowicz, prof. UŁ - Prorektor ds. nauki oraz przedstawiciele danej dyscypliny, w których wnioski zostaną złożone, podejmą ostateczną decyzję, które wnioski będą reprezentowały uczelnię w przedmiotowym konkursie.
Powyższa informacja opublikowana została na Portalu Pracowniczym: https://pp.uni.lodz.pl/index.php/intranet/news/articles/article?id=2458