Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Znamy 5 finałowych książek w X edycji!

Kapituła Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego wskazała pięć prac, spośród których zostanie wybrane najlepsze dzieło humanistyczne wydane w Polsce w 2023 roku. Werdykt poznamy 1 grudnia br. podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej. To już dziesiąta jubileuszowa edycja tego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Nagroda dla autora zwycięskiej pozycji wynosi 70 tysięcy złotych. Decyzją Kapituły Nagrody wyróżnienia i nagrody w wysokości 3 tysięcy złotych otrzymają także pozostali czterej finaliści konkursu.

NTK Kapituła w pełnym składzie.jpgKapituła Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego.

Najlepsze książki humanistyczne w Polsce A.D. 2023 

Podczas tajnego posiedzenia w dniu 12 września br. w Pałacu Biedermanna w Łodzi Kapituła Nagrody wybrała pięć finałowych książek spośród aż 78 nadesłanych w tym roku na konkurs. Są to (w kolejności alfabetycznej wg nazwisk autorów): 

  • Dr Magdalena Chułek „Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zgłosił Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytet Warszawski.
  • Dr hab. Emilia Kledzik „Perspektywa poety. Cyganologia Jerzego Ficowskiego” , Wydawnictwo „Poznańskie studia Polonistyczne”, zgłosił Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.  
  • Prof. Piotr Madajczyk „Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina”, praca wydana i zgłoszona przez Instytut Pileckiego (autor był już nominowany do nagrody w IV edycji konkursu).
  • Prof. Krzysztof Stachewicz „Myśleć los człowieka. Studium filozoficzne”, TAiWPN Universitas, zgłosił Wydział Teologiczny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (autor był już nominowany do nagrody w VII edycji). 
  • Prof. Andrzej Turowski „Radykalne oko. O Witkacym, Kobro, Strzemińskim, Themersonach, Żarnowerównie i innych twórcach sztuki wzbudzającej niepokój”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w koedycji z Wydawnictwem słowo/obraz terytoria, zgłosiło Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 

Książki w finale NTK

Dzieła ważne, oryginalne i przenikliwe 

Myślę, że każdy, kto książki czyta, kto interesuje się literaturą szeroko pojętą, powinien przynajmniej spróbować zwrócić uwagę na pozycje nie tylko nagradzane, ale nominowane do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego 

– dr Maciej Świerkocki, laureat VIII edycji konkursu, uhonorowany za książkę „Łódź Ulissesa”. 

Prace do Nagrody im. prof. T. Kotarbińskiego zgłaszają uczelnie, ich jednostki organizacyjne, instytuty Polskiej Akademii Nauk, wydawnictwa i inne instytucje naukowe. Kapituła ocenia i nagradza najlepsze dzieła z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, z takich obszarów jak: filozofia, historia, psychologia, socjologia, literaturoznawstwo czy filozofia prawa. W dotychczasowych ośmiu edycjach konkursu nominowane i nagradzane były prace wybitne – mówiące o ważnych tematach w sposób oryginalny i przenikliwy. 

Na konkurs ustanowiony w 2015 r. przez Uniwersytet Łódzki w trakcie X edycji wpłynęło ponad 620 prac ze 145 polskich ośrodków naukowych. W finałach wszystkich edycji znalazło się już 50 wybitnych książek. 

Humaniści w świecie współczesnym 

Laureaci nagrody w poprzednich edycjach – prof. Jan Strelau, dr hab. Ewa Kołodziejczyk, dr hab. Dorota Sajewska, prof. Andrzej Friszke, prof. Grzegorz Ziółkowski, prof. Jerzy Zajadło, dr hab. Zbigniew Szmyt, dr Maciej Świerkocki, dr Jakub Gałęziowski – reprezentują doskonałość zarówno naukową, jak i warsztatową. Również w życiu codziennym udowadniają, że humanistyka to nie tylko sfera nauki, ale zarazem określona postawa etyczna i podejście do świata. Dwoje laureatów, dr hab. Dorota Sajewska i dr hab. Zbigniew Szmyt, przekazało swoje nagrody w całości lub częściowo na cele charytatywne, w tym na pomoc uchodźcom z Ukrainy.   

Kapitułę Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego tworzą wybitni polscy naukowcy: 

  • prof. Krzysztof Jasiecki, politolog i socjolog z SGH i UW;  
  • prof. Ryszard Kleszcz z Instytutu Filozofii UŁ;  
  • prof. Anna Legeżyńska, badaczka literatury z UAM;  
  • prof. Włodzimierz Nykiel z Wydziału Prawa i Administracji UŁ, rektor UŁ w latach 2008-2016; 
  • prof. Tadeusz Sławek, polonista i anglista z UŚ, rektor UŚ w latach 1996-2002;  
  • prof. Rafał Stobiecki z Instytutu Historii UŁ;  
  • ks. prof. Andrzej Szostek MIC, w latach 1998-2004 rektor KUL, obecnie etyk z UMC-S i UW;  
  • prof. Rafał Matera, rektor UŁ (przewodniczący Kapituły).   

Prof. Tadeusz Kotarbiński, pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego, patron nagrody  

Czy opłaca się wobec tego żyć twórczo? Czy nie praktycznie czekać na wyniki cudzej twórczości, a potem z niej korzystać naśladowczo, co najwyżej dokonując pewnych ulepszeń? Sądzimy, że mimo wszystko opłaca się na dłuższy dystans inicjatorstwo, pionierstwo, twórczość przełomowa 

– Tadeusz Kotarbiński, „Traktat o dobrej robocie” (1955). 

Patronem nagrody jest prof. Tadeusz Kotarbiński, wybitny filozof, logik i etyk, przedstawiciel lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej. Po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie był jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i został jego pierwszym rektorem. Najbardziej znanym dziełem prof. Kotarbińskiego jest „Traktat o dobrej robocie” poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania. 

Zachęcamy do śledzenia aktualnych informacji o konkursie, które publikujemy na stronie Nagrody oraz na profilu FB Nagrody.  

Tekst i redakcja: Centrum Komunikacji i PR Uniwersytetu Łódzkiego 
Zdjęcie: Bartosz Kałużny (CKiPR UŁ)