OPUS / OPUS LAP
Konkurs otwarty dla wszystkich naukowców bez względu na etap kariery naukowej. We wrześniowej edycji można ubiegać się o finansowanie projektów badawczych zarówno bez udziału partnerów zagranicznych, jak i z udziałem partnerów zagranicznych – w tym w ramach współpracy Lead Agency Procedure (LAP) w programie Weave – tj. we współpracy z zagranicznymi zespołami badawczymi z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga lub Belgii-Flandrii, które występują równolegle o środki finansowe na realizację tych projektów do właściwych dla nich instytucji finansujących (wówczas należy złożyć wniosek OPUS LAP). Projekty OPUS można planować na 12, 24, 36 lub 48 miesięcy, a projekty OPUS LAP na 24, 36 lub 48 miesięcy, w zależności od kraju rezydencji zespołu partnerskiego.
Wszelkie niezbędne informacje, w tym opisy opcji wniosku ze względu na rodzaj współpracy z partnerami zagranicznymi (wniosek OPUS czy OPUS LAP) oraz dokumentacja konkursowa dostępne są na stronie NCN: Ogłoszenie OPUS 28 + LAP/ Weave
SONATA
Konkurs przeznaczony dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (tj. w obecnej edycji - między 1 stycznia 2017 r. a 31 grudnia 2022 r.) oraz posiadają w swoim dorobku naukowym co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę. Kierownikiem projektu w konkursie SONATA można być tylko raz. Projekty można planować na 12, 24 lub 36 miesięcy.
Wszelkie niezbędne informacje oraz dokumentacja konkursowa dostępne są na stronie NCN: Ogłoszenie SONATA 2