Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystąpienie dr Kingi Żyto pt. „Kompozycje paciorków w koliach kultury wielbarskiej”, które odbędzie się w środę 8 stycznia 2025 r. o godz. 12.00 w s. 1.C IA UŁ w ramach seminarium doktorskiego Katedry Prahistorii Instytutu Archeologii UŁ.
Do udziału w seminarium w szczególności zachęcamy naszych studentów.
Z terenów Cesarstwa Rzymskiego za sprawą wymiany handlowej, darów dyplomatycznych lub konfliktów zbrojnych z Rzymianami, na tereny dzisiejszej Polski napływały w okresie rzymskim różnorodne przedmioty określane jako importy rzymskie. Wśród nich niezliczoną ilość stanowią paciorki szklane. Ich szeroka dostępność spowodowała, że wśród kobiet kultury wielbarskiej wykrystalizował się trend do noszenia różnych ozdób z nich wykonanych.
Ich wygląd możemy rekonstruować dzięki znaleziskom zarejestrowanym w grobach inhumacyjnych. Birytualny obrządek pogrzebowy stosowany przez ludność kultury wielbarskiej pozwala na dokonanie takich obserwacji, w przeciwieństwie do innych sąsiadujących z tą jednostką archeologiczną kultur, które w tym samym czasie stosowały niemal wyłącznie kremację. W związku z tym prawie wszystkie szklane paciorki ulegały stopieniu.
Spośród dekoracji stroju znanych z materiału pochodzącego ze stanowisk kultury wielbarskiej znaczną część stanowią kolie. Szczególnie dziś aktualne pozostaje pytanie czy kompozycje tych zabytków były ściśle związane z regionalnym strojem i stanowiły atrybut przynależności do danej grupy terytorialnej lub społecznej oraz czy wśród importowanych szklanych paciorków można wskazać te, które chętniej wybierano do tworzenia kolii oraz innych dekoracji stroju. Celem wystąpienia będzie próba odpowiedzi na powyższe pytania.