O militariach z zamków pogranicza Śląska, Wielkopolski, Brandenburgii i Łużyc i ich właścicielach

Seminarium KAHiB IAUŁ

dr Arkadiusz Michalak (Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze)

Co militaria mówią nam o właścicielach zamków pogranicza Śląska, Wielkopolski, Brandenburgii i Łużyc?

23 X 2024 r., godz. 12:00, sala 1.C IAUŁ

default
default
default

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystąpienie dr. Arkadiusza Michalaka (Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze) pt. „Co militaria mówią nam o właścicielach zamków pogranicza Śląska, Wielkopolski, Brandenburgii i Łużyc?”, które odbędzie się w środę 21 października 2024 r. o godz. 12.00 w s. 1.C IA UŁ w ramach seminarium doktorskiego Katedry Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa Instytutu Archeologii UŁ.

Do udziału w seminarium w szczególności zachęcamy naszych studentów.

Badania archeologiczne prowadzone w ciągu ostatnich 50 lat na terenie zamków zlokalizowanych na obszarze dzisiejszego województwa lubuskiego oprócz informacji związanych z formą i chronologią tych założeń, doprowadziły również do odkrycia dużych ilości wytworów kultury materialnej. Przedmioty te świadczą o zajęciach ówczesnej ludności pogranicza Śląska, Wielkopolski, Brandenburgii i Łużyc. Jedna z kategorii źródeł – militaria – czyli przedmioty związane z bronią i oporządzeniem jeździeckim, owe przedmioty barometry, żeby użyć określenia Norberta Gosslera, pozwalają na ocenę sytuacji ekonomicznej nie tylko mieszkańców założenia, ale również odwiedzających.

Tradycyjne badania broni koncentrowały się na ewolucji przedmiotów, ich produkcji, pochodzeniu i szczegółach technicznych. Te dane pozwalają na rekonstrukcję biografii artefaktów, ale również biografii ich właścicieli i użytkowników. Biorąc pod uwagę dużą częstotliwość występowania przedmiotów związanych z bronią i oporządzeniem jeździeckim na terenie obiektów warownych analizowanego pogranicza stanowiły one ważną kategorię dla ówczesnych mieszkańców tych założeń. W zabytkach uzbrojenia niczym w soczewce skupiają się istotne elementy kultury średniowiecza, mówiące o właścicielach, poziomie kowalstwa, symbolice i mentalności.