O najnowszych badaniach zamku i grodu w Koziegłowach

Seminarium KAHiB IAUŁ

dr. inż. Artur Ginter (Pracownia Datowania Termoluminescencyjnego i Konserwacji Zabytków IA UŁ), lic. Zuzanna Woźniak

Zamek i gród w Koziegłowach w świetle najnowszych badań archeologicznych i analiz archeometrycznych

15 I 2025 r., godz. 12.00, sala 1.C IAUŁ

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystąpienie dr. inż. Artura Gintera (Pracownia Datowania Termoluminescencyjnego i Konserwacji Zabytków IA UŁ) oraz lic. Zuzanny Woźniak, pt. „Zamek i gród w Koziegłowach w świetle najnowszych badań archeologicznych i analiz archeometrycznych”, które odbędzie się w środę 15 stycznia 2025 r. o godz. 12.00 w s. 1.C IA UŁ w ramach seminarium doktorskiego Katedry Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa Instytutu Archeologii UŁ.

Do udziału w seminarium w szczególności zachęcamy naszych studentów.

Zamek w Koziegłowach niedaleko Siewierza w przeciwieństwie do innych zamków z tej okolicy znany był jedynie największym pasjonatom tej tematyki. O jego istnieniu zapomnieli nawet mieszkańcy samej miejscowości, pomimo że niegdyś grodzisko, w obrębie którego został wzniesiony chroniło ważnego szlaku handlowego, a zamek został wybudowany przez postać nietuzinkową – Krystyna z Koziegłów, bliskiego przyjaciela Władysława Jagiełły.

Jeśli chcecie Państwo zobaczyć, jak żyli najbogatsi tamtych czasów, jak kolorowe i bogate było średniowiecze to ten wykład jest dla Was. Ponadto projekt realizowany jest z użyciem większości dostępnych technik laboratoryjnych, tak aby maksymalnie zobiektywizować wnioski badawcze.