O splotach archeologii, etnografii i regionalizmu

Seminarium KAHiB IAUŁ

mgr Mirosław Skrzypczyk( Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne)

Sploty archeologii, etnografii i regionalizmu. Spojrzenie z prowincji

18 XII 2024 r., godz. 12.00, sala 1.C IAUŁ

Mirosław Skrzypczyk (fot. M. Starowieyska)

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystąpienie mgr. Mirosława Skrzypczyka (Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne) pt. „Sploty archeologii, etnografii i regionalizmu. Spojrzenie z prowincji”, które odbędzie się w środę 18 grudnia 2024 r. o godz. 12.00 w s. 1.C IA UŁ w ramach seminarium doktorskiego Katedry Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa Instytutu Archeologii UŁ.

Do udziału w seminarium w szczególności zachęcamy studentów archeologii oraz etnologii i antropologii kulturowej.

Wystąpienie będzie opowieścią o wieloletniej i trójstronnej współpracy między Instytutem Archeologii UŁ, Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ oraz Lelowskim Towarzystwem Historyczno-Kulturalnym im. Walentego Zwierkowskiego.

Ośrodkiem tej współpracy stał się Lelów, miejscowość o długiej i bogatej historii. Lelów był prężnie działającą osadą średniowieczną, która stała się jednym z ważnych punktów na mapie północnej Małopolski. Dzisiaj miejscowość kojarzona jest pewnie przede wszystkim z przyjazdami chasydów na grób cadyka Dawida Bidermana.

Wystąpienie będzie dotyczyło twórczych splotów archeologii, etnografii i regionalizmu, które można obserwować w lelowsko-łódzkich badaniach i działaniach. Opowieść o nich będzie prowadzona z perspektywy lokalnego aktywisty, regionalisty i nauczyciela, dla którego ważne są: historia ratownicza, etnoarcheologia, krajobraz kulturowy i lokalność, praktykowanie teorii oraz performatywność.