Celem prac było w pierwszej kolejności ustalenie czasu budowy grodziska, a co za tym idzie fundatora tej inwestycji, charakteru zachowanej zabudowy, ocena nawarstwień i ich nasycenia ruchomym materiałem zabytkowym, pobranie próbek do analiz specjalistycznych oraz prospekcja z użyciem georadaru. Prace prowadzono zgodnie z obowiązującymi standardami w tym zakresie, starając się uzyskać maksymalną ilość informacji przy jednoczesnym ograniczeniu działań o charakterze destrukcyjnym. W związku z tym, oprócz 3 wykopów badawczych, wykonano serię odwiertów z użyciem próbników udarowych o średnicy 6 cm, dzięki którym możliwe było poznanie nawarstwień wałów grodziska oraz fosy bez konieczności wykonywania klasycznych wykopów.
W wyniku naszych prac udało się ustalić, że pierwsze ślady osadnictwa na badanym obszarze związane są z wczesną epoką brązu. Z tego okresu pochodzi duże naczynie ceramiczne pełniące najprawdopodobniej funkcję piwniczki oraz rozliczne przedmioty wykonane z krzemienia (w tym niezwykły grot strzały). Druga faza zasiedlenia związana jest już z okresem średniowiecza i przystosowaniem niewielkiego wzniesienia, górującego nad rzeką Kraską do nowych funkcji. Wtedy to wykonano fosę oraz usypano dwie linie wałów, na których stały dodatkowo drewniane konstrukcje obronne. Z tego okresu znaleźliśmy liczne fragmenty ceramiki, klamerki do pasów, gwoździe, fr. noży, grot bełtu. Kres funkcjonowania obiektu przypada najprawdopodobniej na pierwsze lata XVI wieku o czym świadczyć może półgrosz z okresu panowania Aleksandra Jagiellończyka.
Nie oznacza to jednak, że o grodzisku zupełnie zapomniano. Na pewno było ono miejscem odwiedzanym o czym świadczą drobne przedmioty z różnych okresów (monety, pierścionki it.), ale także kule do czarnoprochowej broni palnej (niektóre noszące ślady użycia) oraz łuski i pociski do broni wykorzystującej naboje scalone.
Niemniej ważnym celem badań było zaangażowanie w ich przebieg lokalnej społeczności w tym także dzieci. Przez dwa tygodnie obszar prac odwiedziło ponad 400 osób z czego duża część (głównie dzieci w różnym wieku) uczestniczyła aktywnie w pracach badawczych, nie tylko słuchając przygotowanych prelekcji ale także szukając zabytków z użyciem sit czy wykrywaczy metali.
Sprawozdanie z przebiegu badań archeologicznych oraz linki do programów telewizyjnych znaleźć można na stronie Stowarzyszenia pod adresem https://www.facebook.com/TPGrojec
Obecnie trwają szeroko pojęte prace gabinetowe. W Pracowni Datowania i Konserwacji Zabytków Instytutu Archeologii UŁ zabytki poddawane są procesowi konserwatorskiemu. Jednocześnie przygotowywane są próbki do badań specjalistycznych w tym palinologicznych, archeobotanicznych, zooarcheologicznych i datowania luminescencyjnego oraz radiowęglowego. O wynikach tychże prac będziemy na bieżąco opowiadać na stronach naszego Instytutu.
Oprac. A. Ginter