Portal „Nauka w Polsce” o projekcie „W stronę dostępności” realizowanym w Instytucie Historii Sztuki UŁ

W październiku kapituła konkursu „Popularyzator Nauki" wyłoniła 23 finalistów, którzy ubiegać się będą o nagrody w aż, pięciu kategoriach. Do finałowego etapu zakwalifikowali się naukowcy z UŁ, którzy powalczą o nagrodę w kategorii „zespół”. O projekcie badawczym prowadzonym przez badaczy z Instytutu Historii Sztuki UŁ napisał portal „Nauka w Polsce”.

Badacze z UŁ wchodzący w skład finałowego zespołu: prof. Aneta Pawłowska – kierownik, dr Magdalena Milerowska, dr Paulina Długosz, dr Daria Rutkowska-Siudadr Adam Drozdowski oraz mgr Agnieszka Kołodziejczak, znaleźli się w finale XX edycji konkursu „Popularyzator Nauki"  za działania na rzecz lepszego dostępu do kultury i sztuki dla osób ze specjalnymi potrzebami (nazwa zgłoszonego zespołu: W stronę dostępności. Zespół badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego).

Zdjęcie dr. Adama Drozdowskiego z uczestnikami projektu

O prowadzonych badaniach w Instytucie Historii Sztuki UŁ napisał portal „Nauka w Polsce” (link do materiału).

Dla historyka sztuki sztuka jest przedmiotem nauki, działa według konkretnych reguł, ma swoją zmienność w czasie. Znajomość charakterystycznych elementów, które możemy wychwycić w obiektach zabytkowych, pozwala nam prawidłowo je datować czy przypisać ich wykonanie do jakiegoś konkretnego artysty. My staramy się tego wszystkiego uczyć naszych podopiecznych. Ale przede wszystkim staramy się, żeby dobrze się bawili i żeby wiedzieli, że pójście do muzeum to oferta dla nich

– podkreśla  prof. Aneta Pawłowska (Instytut Historii Sztuki UŁ)

Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy w grudniu 2024 r. Jury wybierze również laureata nagrody głównej, który ma wyjątkowe osiągnięcia na polu popularyzacji.

O konkursie

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Nagradzani są w nim ludzie i instytucje, którzy popularyzują naukę, pomagają innym bliżej poznać i lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową z ludźmi, niezależnie od ich wieku, poziomu wykształcenia i kariery zawodowej odbiorców.

W stronę dostępności. Naukowcy z UŁ w finale konkursu „Popularyzator Nauki”!

Więcej informacji o konkursie

Informacje: Instytut Historii Sztuki UŁ
Zdjęcia: Instytut Historii Sztuki UŁ