O wystawie
„Archeologia zbrodni – niemieckie zbrodnie w chojnickiej Dolinie Śmierci” to wystawa prezentująca prace naukowe oraz śledztwo na okoliczność masowych zbrodni, do których doszło w okresie II wojny światowej pod Chojnicami (woj. pomorskie). Jest ona jednym z wyników realizacji międzynarodowego oraz multidyscyplinarnego projektu naukowego pt. „Archeologia Zbrodni pomorskiej 1939” w Instytucie Archeologii UŁ.
Na wystawie można zobaczyć 60 zdjęć dokumentujących 5 lat śledztwa prowadzonego w Dolinie Śmierci, o czym informuje dr Dawid Kobiałka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Powinniśmy pamiętać o tym, że nie ma czegoś takiego jak wieczne zapomnienie i zbrodnia doskonała. Pokazuje to działalność IPN, prokuratury oraz badania archeologiczne, które w tej Dolinie Śmierci były prowadzone
– mówi dr. Dawid Kobiałka
Na przestrzeni ostatnich lat zespół naukowców, działając pod nadzorem prokuratora Tomasza Jankowskiego z IPN w Gdańsku, odnalazł szczątki ok. 700 Polaków zamordowanych pod Chojnicami. Odkrycia stanowią jedne z najważniejszych prac archeologicznych realizowanych w Polsce i Europie na przestrzeni ostatnich lat. Ukazują one także fundamentalną rolę archeologii w kontekście badania niemieckich, masowych zbrodni z okresu II wojny światowej. Wystawa ukazuje proces naukowy – jak te badania terenowy odbywały się oraz do jakich odkryć doprowadziły.
Wystawa będzie dostępna od 3 kwietnia do końca czerwca 2025 r.
Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki na podstawie umowy nr UMO-2021/43/D/HS3/00033.
Organizatorzy wystawy:
- Uniwersytet Łódzki
- Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ
- Instytut Archeologii UŁ
- IPN Oddział w Gdańsku
Informacje: dr Dawid Kobiałka
Zdjęcia: Mateusz Kowalski (WFH UŁ)