Kandydatów i kandydatki do stypendiów zgłaszali rektorzy uczelni nadzorowanych przez MNiSW do 25 października 2024 roku. Ogółem wpłynęły wnioski dotyczące 1101 osób z całej Polski (1084 spełniało warunki otrzymania stypendium). Do merytorycznego rozpatrzenia wniosków został powołany zespół doradczy, w składzie którego znaleźli się eksperci reprezentujący wszystkie dyscypliny naukowe i artystyczne. Stypendia przyznano łącznie 398 osobom. Maksymalna wysokość stypendium wynosi 17.000 zł (jest ustalana w decyzji w sprawie przyznania stypendium). Stypendium wypłaca studentowi uczelnia ze środków finansowych przekazanych na ten cel przez MNiSW.
Laureaci stypendiów studiujący na Uniwersytecie Łódzkim
Jarosław Brodecki – student Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, otrzymał stypendium MNiSW w dyscyplinie nauki biologiczne. Młody, ale bardzo doświadczony przyrodnik, mający za sobą realizację ciekawych autorskich projektów naukowych jak np. „Ocena zanieczyszczenia osadów rzecznych mikroplastikami i ich przenikania do wybranych bezkręgowców wodnych w rzekach aglomeracji łódzkiej” (pierwsza nagroda Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej). Zajmuje się m.in. badaniem kiełży, monitoringiem zbiorników wodnych i ochroną płazów na obszarze Łodzi (słynny już Ogólnołódzki Żabing) czy budową robota do pobierania próbek i badania chemizmu akwenów oraz rozlewisk rzecznych. Znalazł się w gronie tegorocznych finalistów konkursu „25 przed 25” magazynu „Forbes” i firmy McKinsey & Company – doceniono determinację, pomysłowość i dobre wyczuciem czasów przez młodego studenta-naukowca UŁ.
Jarosław Brodecki
Kamil Ludwiczak – student Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ, jako jedyny w kraju otrzymał stypendium w ramach dyscypliny etnologia i antropologia kulturowa. Jego publikacje, wystąpienia konferencyjne oraz udział w licznych projektach badawczych zostały docenione na szczeblu krajowym, co potwierdza wysoką wartość naukową jego poczynań. Brał udział m.in. w Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Studencko-Doktoranckiej „Homo religiosus” na UWr, gdzie zaprezentował referat pt. „Relinquum sacrum. Etnograficzne spojrzenie na krajobraz kultury religijnej w XXI wieku”, w którym przedstawił wyniki swoich badań oraz wnioski z pracy licencjackiej.
Kamil Ludwiczak
Kamil Słomczyński – student Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, laureat stypendium w dyscyplinie nauki biologiczne. Zasłynął m.in. odkryciem w 2024 roku nowych gatunków muchówek. Dokonał tego wraz z innym studentem, Tymoteuszem Materą, pracując pod opieką prof. Mateusza Płóciennika, w czasie badania bezkręgowców żyjących na obszarze rzeki Rawki w Bolimowskim Parku Krajobrazowym.
Kamil Słomczyński
Materiał: MNiSW, UŁ
Redakcja: Biuro Prasowe UŁ