Wystawa, w ramach której prezentowana jest seria „obrazów fotograficznych” autorstwa łódzkiego artysty, jest rezultatem wspólnej pracy prof. Eleonory Jedlińskiej, historyka sztuki z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego i Małgorzaty Wolańskiej, córki profesora, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, malarki i graficzki.
Prezentacja wybranych obrazów Tadeusza Wolańskiego odnosi się do jego autorskiej techniki, dzięki której w latach 1980 powstała seria „obrazów fotograficznych”. Prace te tworzył Wolański wykorzystując pracochłonną, wymagającą czasu autorską technikę, którą sam nazywał „eksperymentalną”.
Jeszcze w czasie studiów fascynował mnie proces transformacji zjawiska fizycznego na formę artystyczną. Forma więc stała się podstawą formułowania idei artystycznej. Myślę, że moje poczynania w dziedzinach, które uznałem za istotne, pozwoliły mi na kształtowanie osobistego poglądu na rzeczywistość z pozycji uniwersalnych i uchroniły mnie przed pogrążaniem się w nicości konwencji
– mówił Tadeusz Wolański.
Wystawa jest elementem pracy badawczej prowadzonej przez prof. Eleonorę Jedlińską nad twórczością malarza, zmierzającej do publikacji monografii poświęconej życiu i działalności artystycznej i dydaktycznej Tadeusza Wolańskiego.
Seria tych dzieł prezentowana w ramach cyklu wystaw w Uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 jest szczególnie ważna. Wskazuje ona jak indywidualne, osobne były poszukiwania twórcze malarza, profesora łódzkiej ASP, zaświadczając o jego niezależności artystycznej i duchowej. Z perspektywy historyka sztuki obrazy te urzekają spokojnym, wyważonym pięknem a znajomość metody ich tworzenia kieruje naszą myśl w stronę szacunku i pokory nas odbiorców wobec mozołu, cierpliwości, potrzeby absolutnej koncentracji na pracy twórczej i wyboru losu artysty-rzemieślnika, jak o sobie zwykł mówić Balthus, jeden z najwybitniejszych malarzy XX wieku
– w tekście kuratorskim pisze prof. Eleonora Jedlińska.
Eksponowane na wystawie dzieła Wolański tworzył stosując autorską metodę polegającą na połączeniu malarstwa z fotografią przy wykorzystaniu światłoczułych właściwości materiałów chemicznych służących do jej wywoływania.
Ekspozycja po otwarciu będzie dostępna do 9 maja br., w następujących dniach i godzinach:
- środy, czwartki, piątki w godz. 15.00-19.00,
- soboty w godz. 14.00-18.00.
W pozostałe dni wystawę można będzie zobaczyć po uzgodnieniu wizyty pod adresem e-mail: wydarzenia@uni.lodz.pl
W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie zapraszamy na panel dyskusyjny, który poprowadzi prof. Eleonora Jedlińska. Więcej szczegółów na temat panelu wkrótce.
Więcej informacji o wystawie, artyście i kuratorkach znajduje się na stronie projektu.