W stronę dostępności. Naukowcy z UŁ w finale konkursu „Popularyzator Nauki”!

24 października 2024 r. kapituła konkursu „Popularyzator Nauki" wyłoniła 23 finalistów, którzy ubiegać się będą o nagrody w aż, pięciu kategoriach. Do finałowego etapu zakwalifikowali się naukowcy z UŁ, którzy powalczą o nagrodę w kategorii „zespół”.

Badacze z UŁ wchodzący w skład finałowego zespołu: prof. Aneta Pawłowska – kierownik, dr Magdalena Milerowska, dr Paulina Długosz, dr Daria Rutkowska-Siuda, dr Adam Drozdowski oraz mgr Agnieszka Kołodziejczak, znaleźli się w finale XX edycji konkursu „Popularyzator Nauki"  za działania na rzecz lepszego dostępu do kultury i sztuki dla osób ze specjalnymi potrzebami (nazwa zgłoszonego zespołu: W stronę dostępności. Zespół badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego).

Dr Adam Drozdowski wraz z uczestnikami projektu

Nad wsparciem osób o specjalnych potrzebach w ich dostępie do sztuki i kultury pracujemy w Instytucie Historii Sztuki UŁ od 2013 r. W ostatnich latach realizowaliśmy dwa duże projekty: „Sztuka łódzka na tle sztuki europejskiej. Wykluczeni/Włączeni" oraz „Przyjazne miasto.Wsparcie samodzielności osób z dysfunkcją wzroku w zakresie wykorzystania sieci połączeń komunikacji miejskiej w Łodzi" (współfinansowane ze środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju) oraz szereg mniejszych działań na rzecz inkluzywności sztuki. Niezwykle cieszy nas, z te działania są zauważalne i przyczyniają się do innej percepcji świata wokół nas.

– zaznacza prof. Aneta Pawłowska (Instytut Historii Sztuki UŁ)

Prof. Aneta Pawłowska z uczestnikami projektu

O konkursie

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Nagradzani są w nim ludzie i instytucje, którzy popularyzują naukę, pomagają innym bliżej poznać i lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową z ludźmi, niezależnie od ich wieku, poziomu wykształcenia i kariery zawodowej odbiorców.

Więcej informacji o konkursie

Informacje: Instytut Historii Sztuki UŁ

Zdjęcia: Instytut Historii Sztuki UŁ