Jego projekt zgłoszono w kategoriach: najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce, najlepsze archeologiczne zdjęcie i najskuteczniej popularyzowane badania. W plebiscycie głosować można do 2 stycznia 2025 roku, do godz. 20:00, poprzez formularz na stronie internetowej.
Projekt badawczy dra Dawida Kobiałki dotyczy masowych egzekucji, w wyniku których w pierwszych miesiącach II wojny światowej na terenie przedwojennego województwa pomorskiego zginęło od 20 do 30 tysięcy osób. Ofiary, w tym księża, nauczyciele, politycy, kupcy, urzędnicy, a także osoby umysłowo chore i przedstawiciele społeczności żydowskiej, były pochowane w masowych grobach, co miało na celu zatarcie śladów zbrodni. Zespół dra Kobiałki pracuje z wykorzystaniem interdyscyplinarnego podejścia łączącego pracę specjalistów z takich dziedzin jak: archeologia, historia, etnografia, antropologia fizyczna, genetyka, chemia, analiza gleby i roślin, i wiele innych.
W konkursie „Archeologiczne Sensacje 2024”, którego organizatorem jest czasopismo popularnonaukowe „Archeologia Żywa” i jego redaktor naczelny dr Radosław Biel, oceniane są wyjątkowe odkrycia, publikacje, projekty i wydarzenia dotyczące prac polskich archeologów, jakie miały miejsce w 2024 roku.
Materiał: UŁ, „Archeologia Żywa”
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ