Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystąpienie dr. hab. Artura Różańskiego, prof. UAM (Wydział Archeologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) pt. „Królewski zamek w Poznaniu. Nowe odkrycia – utarte schematy”, które odbędzie się w środę 20 listopada 2024 r. o godz. 12.00 w s. 1.C IA UŁ w ramach seminarium doktorskiego Katedry Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa Instytutu Archeologii UŁ.
Do udziału w seminarium w szczególności zachęcamy studentów archeologii oraz historii sztuki.
Po przeszło dwudziestu latach w 2023 roku, wznowiono archeologiczne badania Wzgórza Przemysła. Pomimo wieloletnich kampanii wykopaliskowych na terenie Królewskiego Zamku w Poznaniu, do dziś dnia stan rozpoznania tego niezwykle ważnego dla historii Polski obiektu, należy uznać za niewystarczający. Wznowione w dobie cyfrowej prace badawcze dają niezwykłe możliwości dokumentacji odkryć jak również w przyszłości stworzą szansę na oglądanie ich w rzeczywistości VR.
Prace badawcze w 2023 i 2024 roku, koncentrowały się głównie wokół zadania „Modernizacja Pracowni Konserwacji Zabytów w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu”, gdzie przebadano wnętrze pracowni jak również teren przyległy do południowej i zachodniej ściany budynku. W trakcie prac odkryto relikty kuchni królewskiej, która datować możemy na XIV bądź XV w. Obiekt ten nie ma sobie równych na terenie ziem polskich i najprawdopodobniej jest najstarszą strukturą murowaną o tym przeznaczeniu. Dotychczas za najstarszą, rozpoznaną kuchnię królewską uchodziła kuchnia na Zamku królewskim na Wawelu pochodząca z XVI wiek.
W trakcie badań natrafiono na szereg niezwykle ciekawych, intrygujących ale i zupełnie wyjątkowych zabytków. Na pierwszy plan z pewnością wysuwa się kafel piecowy przedstawiający mękę św. Stanisława, patrona Polski. Okaz ten nie ma swojego odpowiednika na terenie kraju, datować go możemy na XV w. Zabytek ten znajdował się w warstwie razem z 5 egzemplarzami półgrosza króla Władysława II Jagiełły bitego w schyłku rządów tego władcy. Do tego zestawy dodać należy również, wiele innych kafli pochodzących z wieku XV w., mających jednak swoje analogie. Osobną grupą znalezisk bardzo szeroko reprezentowanych wśród tegorocznych znalezisk, są militaria pochodzące z różnych okresów funkcjonowania zamku. Są to bełty kuszy, kamienna kula użyta w trakcie potopu szwedzkiego. Na szczególną uwagę zasługują, zachowane w pełni, ostrogi z kółkiem gwiaździstym.