Zapraszamy do Kina Charlie na jubileuszowy wieczór poświęcony Profesor Ewie Nowina-Sroczyńskiej. Częścią benefisu będzie promocja najnowszego numeru „Zeszytów Wiejskich", dedykowanego Profesor. W programie znajdzie się pokaz filmów dokumentalnych, a także spotkania i dyskusje przy stolikach w gronie znajomych i przyjaciół. Imprezę poprowadzi Zofia Łuczko - artystka związana z grupą Łódź Kaliska, przyjaciółka Prof. Ewy Nowina-Sroczyńskiej.
Jubileusz odnosi się do 75. urodzin Profesor Sroczyńskiej. Okrągłe urodziny są pretekstem do podziękowania Jej za naukowy i dydaktyczny wkład w rozwój łódzkiej etnologii, z którą jest związana od 1972 roku. Jubilatka jest fanką i badaczką filmu. Dlatego zapraszamy na uroczystość do kina Charlie.
Pokaz filmowy obejmie następujące pozycje:
- „Olimpiada" (1978) - 17 min. Dokument, reż. Bogdan Dziworski (Srebrny Lajkonik w Krakowie - 1979);
- „Dwubój klasyczny" (1978) - 11 min. Dokument sportowy, reż. Bogdan Dziworski;
- „Kilka opowieści o człowieku" (1983) - 20 min. Dokument, reż. Bogdan Dziworski (Grand Prix „Złoty Smok" oraz Nagroda za zdjęcia w Krakowie - 1983);
- „Szapito" (1984) - 29 min. Dokument, reż. Bogdan Dziworski (Srebrny Lajkonik w Krakowie -1985);
- „Fechmistrz" (1979) – 12 min. Dokument, reż. Bogdan Dziworski (MFFK Rennes, Grand Prix Nagroda Prezydenta Republiki Francuskiej - 1984).
Prof. dr hab. Ewa Nowina-Sroczyńska ukończyła studia etnograficzne, jest antropologiem kultury, profesorem w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ, związana z „łódzką etnologią” od 1972 roku. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół: antropologii symbolicznej, antropologii sztuki, antropologii filmu, mitu, rytuału i obrzędu. Kategorie te wykorzystywane są przez nią do analizy dzieł artystycznych (książki: Przezroczyste ramiona ojca. Etnologiczne studium o magicznych dzieciach, 1997; Mistrzowie ostentacyjnych transgresji. Łódź Kaliska z antropologiem w tle, 2018). Jest konsultantem, autorem i współautorem scenariuszy filmów etnograficznych. Jej etnograficzny autorytet wynika także z wieloletnich badań terenowych, które podsumowała w książce: Kultura podhalańska jako doświadczenie osobiste. Koncepcja formy sylwicznej, 2018. Ceniona szczególnie za osiągnięcia dydaktyczne; wypromowała 12 doktorów nauk humanistycznych i ponad 180 magistrów etnologii. Żyć by jej było trudno bez: żartu, podróży po Europie Środkowej i Bałkanach, mistrzów kina (Herzoga, Viscontiego, Felliniego, Bergmana, Kurosawy, Wendersa) i literatury (Kundery, Manna, Hrabala, Gombrowicza, Miłosza, Pilcha, Stasiuka).
Wydarzenie przygotowują:
- Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ,
- Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ,
- Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego,
- Kino Charlie,
- Fundacja Miasto Kultury,
- HUB Kultury.
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ