Dwie publikacje Wydawnictwa UŁ nagrodzone w konkursie Gaudeamus

Znamy wyniki konkursu Gaudeamus (Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych). Zwycięska publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Kolejna otrzymała wyróżnienie.

Gaudeamus to prestiżowa nagroda, przyznawana za wybitne polskie książki naukowe i dydaktyczne (wydane przez oficyny akademickie). Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych (we współpracy z Targami Książki w Krakowie). 

Więcej informacji o konkursie znajduje się na oficjalnej stronie organizatorow.

Do finału Gaudeamusa 2024 nominowano 10 książek z różnych wydawnictw (w tym aż dwie z Wydawnictwa UŁ). 

Nagrodzone pozycje

Książka „Fetysze o fikcje. Antologia tekstów poświęconych emigracji polskiej po 1945 r. opublikowanych na łamach «Kultury»” pod redakcją Rafała Stobieckiego i Aleksandry Sylburskiej (przy współpracy Jędrzeja Bończaka) otrzymała nagrodę główną. 

Opracowanie zostało wydane w serii JERZY GIEDROYC I…

To wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Publikacje mają udostępniać i przybliżać historię oraz dorobek Instytutu Literackiego w Paryżu. Proponujemy Czytelnikom indywidualne i zbiorowe monografie naukowe; naukowe edycje archiwaliów i korespondencji z zasobów Archiwum Instytutu Literackiego oraz problemowe antologie tekstów z „Kultury” i „Zeszytów Historycznych”, a także reedycje wybranych książek opublikowanych w ramach Biblioteki „Kultury”.Więcej o tej pozycji.

Wyróżnienie

 „Koszałki-opałki, czyli prawo karne w bajkach” Jana Kuleszy i Witolda Kuleszy – kolejna publikacja z nakładu WUŁ – została wyróżniona.

Dlaczego król Krak dopuścił się handlu ludźmi, a szewczykowi Dratewce nie można przypisać zabicia Smoka Wawelskiego? Czy Wanda, co nie chciała Niemca, podżegała do nienawiści na tle narodowościowym? Do czego przemocą doprowadził królewicz Kopciuszka? Czy Czerwony Kapturek przejawiała oznaki demoralizacji? Czy Jaś i Małgosia dopuścili się kradzieży szczególnie zuchwałej? Za co odpowiadała sztuczna inteligencja (Al) lustra królowej, macochy Śnieżki? Dlaczego Mały Książę odrzucił stanowisko ministra sprawiedliwości? Co kryła „praktyczna baryłeczka” Kłapouchego?

Udzielenia odpowiedzi na te i inne pytania podjęli się autorzy, analizując powszechnie znane, wybrane baśnie i legendy z punktu widzenia współczesnego polskiego prawa karnego, w tym jego podstawowych zasad, sięgających fundamentów demokratycznego państwa prawnego. Jak wskazuje praktyka dydaktyczna, metoda ta ułatwia zrozumienie nawet najtrudniejszych instytucji prawnokarnych. 

Więcej o książce Jana Kuleszy i Witolda Kuleszy.

Obie pozycje są dostępne do nabycia w księgarni wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Gratulujemy wszystkim finalistom i dziękujemy jurorom za werdykt.