O publikacji
Nasze współczesne pojęcia prywatności mają swoje korzenie we wczesnym okresie nowożytnym. Podczas badania tego historycznego tła jednym z najważniejszych źródeł jest korespondencja. Listy wysyłane od jednej osoby do drugiej odzwierciedlają konkretne sytuacje, idee, myśli, emocje i doświadczenia. Kontekstualizacja wymiany epistolarnej dostarcza informacji o świecie i wartościach ludzi z przeszłości.
Niniejszy tom prezentuje eseje poświęcone różnorodnej korespondencji z wczesnego okresu nowożytnego. Analizowane listy, napisane po francusku, niderlandzku, niemiecku i angielsku, odnoszą się do bardzo różnych kontekstów i kodów kulturowych. Choć każdy z omawianych listów ma swoją własną, unikalną historię do opowiedzenia, wszystkie przyczynki łączy skupienie na pojęciach prywatności. Od intymności ujawniającej się w wymianach edukacyjnych po konkretnych korespondentów i ich strategiczne wykorzystanie sfery prywatnej, tom ten oferuje przełomowe spostrzeżenia, które będą istotne dla wielu różnych badaczy i ich dziedzin: historii nauki, historii chrześcijaństwa, historii literatury podróżniczej i edukacji, studiów nad płcią kulturową oraz historii dyplomacji. Ponadto, artykuły poruszają również kwestię publikowania listów we wczesnym okresie nowożytnym, zarówno jako zjawisko kulturowe, jak i materialną praktykę.
Łącznie, eseje pokazują, jak „prywatność” była niejednoznacznym terminem we wczesnym okresie nowożytnym; list jako gatunek literacki i środek komunikacji demonstruje, jak prywatność była postrzegana zarówno jako cenna, jak i potencjalne zagrożenie.
WIĘCEJ INFORMACJI O PUBLIKACJI
Publikacja ukazała się nakładem międzynarodowego wydawnictwa akademickiego Brepols publikującego prace z zakresu nauk humanistycznych, ze szczególnym naciskiem na historię, archeologię, historię sztuki, językoznawstwo i literaturoznawstwo, oraz krytyczne edycje dzieł źródłowych.
O autorach
Dr hab. Michaël Green, prof. UŁ – pracownik Uniwersytetu Łódzkiego. Obronił doktorat na Uniwersytecie w Groningen (2013) i habilitację na Uniwersytecie Łódzkim (2023). Jest autorem książek: The Huguenot Jean Rou (1638-1711): Scholar, Educator, Civil Servant (2015); Le Grand Tour 1701-1703. Lettres de Henry Bentinck et de son précepteur Paul Rapin-Thoyras, à Hans Willem Bentinck (2021) oraz An Interreligious Dialogue: Portrayal of Jews in Dutch French-Language Periodicals (1680–1715) (2022).
Lars Cyril Nørgaard – profesor uczelni na Uniwersytecie Kopenhaskim. Obronił doktorat na Uniwersytecie Kopenhaskim (2017). Jest redaktorem książki Les petites livres Secrets, Suivi de divers textes copié of Madame de Maintenon (2023).
Informacje: Dr hab. Michaël Green, prof. UŁ