#UniwersytetLudzki – 80 lat Uniwersytetu Łódzkiego (1945 – 2025)
Uniwersytet Łódzki to 80 lat wspólnej historii. By jeszcze bardziej wzbudzić poczucie wspólnoty i dzielić się nauką, przygotowaliśmy szereg wydarzeń m. in. wystawę zdjęć podczas 24. Fotofestiwalu. Ogłoszona w marcu zbiórka zdjęć, które staną się częścią wystawy spotkała się z dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy przedłużyć termin zbiórki fotografii, o czym poinformowała rzecznik prasowa UŁ, Iwona Ptaszek-Zielińska:
Uniwersytet Łódzki to ludzie, ich historie i wspomnienia. Do podzielenia się takimi wspomnieniami zachęcamy przy okazji wystawy zdjęć w ramach Fotofestiwalu na 80-lecie uczelni. Przedłużamy nabór do 15 kwietnia, więc jeśli mają państwo jeszcze zdjęcia, które chcielibyście pokazać na wystawie, to zapraszam serdecznie. Można je dostarczyć osobiście od poniedziałku do piątku od godziny 12.00 do 16.00 do Pałacu Biedermanna bądź wysłać na wydarzenia@unilodz.pl.
Ważnym punktem na mapie wydarzeń związanych z 80-leciem Uniwersytetu Łódzkiego jest XXXVII Konferencja „PRom” wspólnie z UŁ – Popularyzacja w akcji! Droga do otwartości i dostępności nauki. Panele dyskusyjne, prelekcje, wystąpienia popularyzatorów nauki, warsztaty – będą tworzyły trzon wydarzenia, którego intensywność przypadnie na 7-8 kwietnia 2025. W charakterze prelegentów zobaczymy najlepszych polskich popularyzatorów nauki. W ofercie nie zabraknie również przykładów popularyzacji z UniLodz, jak również wykorzystania elementów AI w komunikacji.
Uniwersytet Łódzki otwiera się już coraz bardziej na mówienie o nauce w przystępny sposób – w taki sposób, żeby wszyscy wiedzieli po co ta nauka jest, jakie odkrycia może przynieść. Również po to, żeby może społeczeństwo zauważyło, że jesteśmy potrzebni, że rzeczywiście to, co robimy, zasługuje na uznanie, zasługuje też na uznanie polityków. Myślę, że konferencja PRom jest doskonałym przykładem dyskusji na temat tego typu aktywności
– mówił prorektor UŁ ds. popularyzacji nauki i kształcenia, dr hab. Krzysztof Pabis, prof. UŁ, który sprawuje opiekę nad programem wydarzenia.
Konferencja będzie nie tylko platformą do wymiany doświadczeń i wiedzy, ale także doskonałą okazja do budowania relacji i współpracy przedstawicieli świata akademickiego oraz praktyków z zakresu public relations, promocji i komunikacji.
O szczegółach wydarzenia opowiedziała Honorata Pytloch-Ogieniewska:
Czekają nas trzy dni obrad, trzy dni wysłuchiwania prelekcji, przemówień najlepszych popularyzatorów nauki w Polsce z różnych uczelni – m.in z Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale też z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Łódzkiej i oczywiście nie zabraknie też wystąpień popularyzatorów nauki z Uniwersytetu Łódzkiego. Co więcej, ta konferencja jest organizowana też w trzech różnych miejscach. W poniedziałek 7 kwietnia w Centrum Nauki Techniki EC1 w Łodzi – dzięki doskonałemu partnerstwu Uniwersytetu Łódzkiego z EC1. Następnego dnia w Centrum Szkoleniowo Konferencyjnym przy ul. Kopcińskiego, jak również w Pałacu Biedermanna.
W obchody 80-lecia Uniwersytetu Łódzkiego również zaangażowani są studenci, którzy podczas spotkania opowiedzieli o inicjatywach, jakie podejmują w tym wyjątkowym dla naszej uczelni czasie, a są to m.in. kapsuła czasu czy Juwenalia.
W ramach obchodów 80-lecia naszej uczelni, szykujemy wiele wydarzeń, mamy wiele pomysłów. Między innymi kapsułę czasu, którą mamy zamiar zamurować, umieścić na terenie naszego osiedla akademickiego. Będziemy chcieli, żeby studenci zamieścili w kapsule jakieś przedmioty związane z ich studiami, pamiątki, rzeczy, które kojarzą im się z Uniwersytetem Łódzkim. My też na pewno wstawimy do kapsuły zdjęcia, nagrania pokazujące, jak żyją studenci, jak my pracujemy jako samorząd a za 20 lat planujemy tę kapsułę na stulecie Uniwersytetu wyjąć i wtedy się jeszcze raz spotkać. Przypomnieć sobie wszystkie piękne wspomnienia, które nas wiążą z naszą uczelnią
– powiedział Paweł Żaboklicki, przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego UŁ.
O organizacji tegorocznych Juwenaliów, współorganizowanych z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, opowiedział Jędrzej Kozak – ekspert uczelnianej Rady Samorządu Studentów do spraw organizacji Juwenaliów:
Juwenalia odbędą się w dniach 24-25 maja. Organizacja przebiega sprawnie. Na ten moment mamy już czterech artystów – Happysad, Bracia Figo Fagot, Lej Mi Pół oraz Avi. Kolejni artyści będą ujawniani co tydzień.
Dodał również o zmianach, jakie zaszły w tym roku w kwestii biletowania imprezy:
U nas Juwenalia będą darmowe dla wszystkich studentów, niezależnie od miasta czy uczelni. Osoby niebędące studentami muszą zakupić bilet.
Każdy znajdzie coś dla siebie – Juwenalia to nie tylko koncerty, ale i wiele innych wydarzeń, które przybliżył Paweł Żaboklicki:
Jeśli chodzi o Juwenalia to mamy również inicjatywy okołojuwenaliowe – to będzie między innymi turniej e-sportowy w Rocket League – V edycja, który rozpocznie się już w kwietniu i potrwa około miesiąca. Oprócz tego mamy jeszcze turniej w piłkę nożną „Lumumby Cup”, który wraca po kilku latach przerwy. Mamy turniej wiedzowy. Wiadomo też, że koledzy z Uniwersytetu Medycznego, którzy razem z nami organizują te Juwenalia będą mieli również kilka inicjatyw, więc myślę, że tak naprawdę już w kwietniu coś się zacznie w tym temacie dziać!
O tych wymienionych i pozostałych inicjatywach Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego UŁ na bieżąco informujemy na naszej stronie oraz social mediach wydrzenia: Instagramie i Facebook’u.
Paweł Żaboklicki, przewodniczący Uczelnianej Rasy Samorządu Studenckiego UŁ, podczas briefingu prasowego
Nabór prac do konkursu – to już XI edycja Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego
Podczas śniadania prasowego UŁ nie mogło zabraknąć informacji o naborze prac do XI edycji konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło z zakresu nauk humanistycznych.
W opinii samych naukowców, środowiska naukowego, ale też środowiska literatów, jest to najważniejsza tego typu Nagroda w dziedzinie nauk humanistycznych wręczana w Polsce
– powiedziała Honorata Pytloch-Ogieniewska, która poinformowała również o zmianach, jakie zaszly w składzie kapituły konkursu:
Ze względu na stan zdrowia, na wiek z pracy w kapitule zrezygnował prof. Andrzej Szostek – były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a obecnie pracownik UMCS, znakomity filozof, etyk. Do pracy w kapitule nagrody dołączyła prof. Małgorzata Sugiera z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Krystyna Pietrych z Wydziału Filologicznego UŁ. Decyzją kapituły powołano również prof. Katarzynę de-Lazari Radek, prorektorkę ds. umiędzynarodowienia nauki i kształcenia UŁ na funkcję rzecznika naukowego nagrody. Będzie ona odpowiadała za prowadzenie polityki informacyjno-promocyjnej, i kontakt ze środowiskiem naukowym.
Prace mogą zgłaszać uczelnie, jednostki organizacyjne uczelni (wydziały, katedry itp.), instytuty PAN, inne instytucje naukowe, wydawnictwa. Każda z tych jednostek może przesłać jedną pozycję, która została opublikowana w 2024 r. Spośród nich Kapituła wybierze maksymalnie pięć dzieł nominowanych do nagrody.
Laureat nagrody, który zostanie ogłoszony 30 listopada br. podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Łodzi, otrzyma 70 000 zł na dalsze badania naukowe i decyzją kapituły również pozostali finaliści nagrody – to są zawsze 4 osoby, oprócz laureata, otrzymają po 5000 zł każdy
– dodała Honorata Pytloch-Ogieniewska
W dotychczasowych edycjach konkursu zgłoszono ponad 620 prac z około 145 polskich ośrodków naukowych i wydawnictw. Do finałów wszystkich edycji zakwalifikowało się 50 wybitnych książek. Rosnąca popularność nagrody pomogła wszystkie te dzieła skutecznie promować i przedstawiać szerokiej publiczności, dlatego serdecznie zachęcamy do nadsyłania prac!
Po bieżące informacje o konkursie zapraszamy na Facebook'a nagrody.
SMARTUP: Jak inteligentne technologie zmieniają nasze domy i relacje społeczne?
SMARTUP (Smart(ening up the modern) home: Redesigning power dynamics through domestic space digitalization), to projekt badający, jak cyfryzacja przestrzeni domowej wpływa na codzienne życie, relacje społeczne, role płciowe oraz układy władzy w domu. Zamiast skupiać się wyłącznie na technologii, projekt koncentruje się na ludziach i kulturze – analizuje, jak inteligentne systemy przekształcają sposób organizacji pracy, opieki, prywatności oraz codziennych interakcji.
Celem projektu nie jest tylko diagnoza wyzwań, lecz także wskazanie, jak można projektować i wdrażać inteligentne technologie domowe w sposób sprawiedliwy, dostępny i zrównoważony – z myślą o wszystkich użytkowniczkach i użytkownikach domów przyszłości. Badania okazały się przynieść zaskakujące efekty, o których na śniadaniu prasowym mówiła dr Sandra Frydrysiak z Wydziału Filologicznego UŁ, działająca nad projektem w zespole kulturoznawczym i socjologicznym:
Liczyliśmy na to, że wnioski będą bardziej pozytywne, że smart technologie wpływają, na nasze domy i są bardziej równościowe, ale okazuje się, że jest taki nowy fenomen – Digital Housekeeping – cyfrowa praca domowa, która zajmuje bardzo dużo czasu, głównie wykonywana jest przez mężczyzn i przez to te jednostki czasu nie są poświęcone na inne rzeczy. Też to takie tradycyjnie kojarzone ze pracą w domu, czyli opieka nad dziećmi, gotowanie, sprzątanie także z przyjemnością.
Badaczki i badacze projektu SMARTUP podkreślają, że technologiczne innowacje powinny iść w parze z równościowymi zmianami społecznymi, a kluczowe zalecenia to: projektowanie technologii z myślą o równości płci, podnoszenie świadomości o potrzebach kobiet i mężczyzn w domach, a także uznanie cyfrowej pracy domowej w badaniach gospodarstw domowych i analizach ekonomicznych – aby właściwie oszacować jej wpływ.
Komentarze eksperckie – naukowcy UŁ w rozmowach z dziennikarzami
Tradycją śniadań prasowych UŁ jest obecność cenionych ekspertów z naszej uczelni, którzy zawsze chętnie dzielą się swoją wiedzą i udzielają odpowiedzi na pytania dziennikarzy. Na marcowym spotkaniu o tradycjach wielkanocnych opowiadała dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz (Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ). O Światowym Dniu Świadomości Autyzmu (2 kwietnia) mówiła dr Krystyna Pomorska (Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ). Kwestię przejrzystości wynagrodzeń, lukę płacową i udział kobiet we władzach spółek (kwestia parytetów) poruszała dr hab. Małgorzata Kurzynoga, prof. UŁ (Wydział Prawa i Administracji UŁ). Kampanie wyborczą w Polsce i najnowsze sondaże komentował politolog – dr Paweł Kowalski (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ), a o negocjacjach na linii Ukraina-USA m.in. w sprawie zawieszenia broni opowiadali dziennikarzom eksperci z Wydziału Prawa i Administracji UŁ – dr Mateusz Piątkowski oraz dr Tomasz Lachowski.
Spotkania z dziennikarzami – interesujące tematy
Idea śniadań prasowych zakłada regularne spotkania z dziennikarzami i przedstawianie im interesujących tematów z życia uczelni, w miejscu sprzyjającym rozmowom ze smacznym jedzeniem przy kawie. To także okazja do wymiany zdań i dzielenia się pomysłami, które często wynikają spontanicznie. Relacje z poprzednich spotkań i więcej informacji można znaleźć na stronie Śniadania prasowe Uniwersytetu Łódzkiego.
Dr hab. Małgorzata Kurzynoga, prof. UŁ (WPiA) odpowiadająca na pytania dziennikarzy
Fotorelacja ze śniadania prasowego UŁ
Materiał: Iwona Ptaszek-Zielińska, Daria Knera (Biuro Prasowe), fot. Maciej Andrzejewski (Centrum Komunikacji Marki)