Wystawa „UKRYTE – Zwierzęta w Antropocenie” otwarta! Program towarzyszący i relacja

Wernisaż wystawy fotografii We Animals, która porusza temat wyzysku i cierpienia tzw. zwierząt hodowlanych, już za nami. Ekspozycję można zobaczyć w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 przy Pałacu Biedermanna. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z otwarcia oraz z programem towarzyszącym wydarzeniu, w którym można znaleźć m.in. dyskusję nt. sztuki zaangażowanej, a także spotkania upamiętniające i kręgi żałoby.

PROGRAM TOWARZYSZĄCY

  • W czwartek (26 września) o godz. 18.00 w Pałacu odbędzie się spotkanie poświęcone książce „Śmiałość i empatia” autorstwa Elwiry Sztetner i Dariusza Gzyry. Spotkanie poprowadzi Łucja Lange. Więcej na temat wydarzenia można znaleźć w aktualności (przejdź do aktualności)
  • W czwartek (3 października) odbędzie się projekcja filmowa (szczegóły będziemy publikować na bieżąco).
  • SPOTKANIE Z ŁUCJĄ LANGE WOKÓŁ SZTUKI ZAANGAŻOWANEJ ZAPLANOWANE NA 10 PAŹDZIERNIKA JEST ODWOŁANE 
  • W niedzielę (13 października) spotkanie wokół kuchni wegańskiej w Pałacu Biedermanna, które poprowadzi Kaja Bilska z bistro Majne Szwajne (przejdź do aktualności).

DNI I GODZINY ZWIEDZANIA WYSTAWY

W dniach 13 września – 20 października wystawę można zobaczyć w galerii Wozownia 1/5 przy Pałacu Biedermanna w następujące dni:

  • środa–piątek godz. 16.00–19.00
  • sobota godz. 12.00–18.00
  • niedziela (20.10.2024) godz. 12.00–18.00

RELACJA Z WERNISAŻU

Na wystawę „UKRYTE – Zwierzęta w Antropocenie” stworzoną przez kanadyjską fotografkę i aktywistkę Jo-Anne McArthur z We Animals składają się prace kilkunastu fotoreporterów zajmujących się tematyką zwierząt. Otwarcie wystawy w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 przy Pałacu Biedermanna stanowiło polską premierę ekspozycji. Na otwarciu wystawy pojawiła się m.in. Jo-Anne McArthur oraz Stefano Belacchi z We Animals. Polska odsłona „HIDDEN” jest efektem współpracy Uniwersytetu Łódzkiego i Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

prorektor Krzysztof Pabis

 

Wystawy takie jak „UKRYTE” i grupy takie jak We Animals starają się zaglądać w miejsce, gdzie normalnie nie chcielibyśmy spoglądać. Czy tego pragniemy czy nie, stają się wyrzutem sumienia. Zmuszają nas do refleksji na naszymi postawami etycznymi. Przede wszystkim są jednak głosem tych, którzy nie mogą mówić w swoim imieniu. Kiedy patrzę na te fotografie, muszę przyznać, że mówią one więcej, niż mogłyby powiedzieć jakiekolwiek słowa

mówi prof. Krzysztof Pabis, prorektor ds. popularyzacji nauki i kształcenia UŁ.

Pełna fotorelacja z wernisażu dostępna jest na uniwersyteckim Flickrze. UWAGA: zdjęcia prezentowane na wystawie mogą wywołać silne emocje. Wystawa wyłącznie dla osób powyżej 16 roku życia (przejdź do galerii).

kurator wystawy Maciej Andrzejewski

 

Uniwersytet Łódzki w swoim działaniu kieruje się m.in. odwagą i niezależnością myślenia oraz zaangażowaniem, które przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. Wystawa jest dogłębną analizą, stanowiącą globalny przekrój branż, w których dokonuje się bezwzględnego podporządkowania życia dla celów zysku i podtrzymywania tradycji wynikającej z przekonania o wyższości człowieka nad innymi gatunkami zamieszkującymi naszą planetę. Wyciąga na światło dzienne tytułowe „ukryte” – losy zwierząt, których istnienie warunkowane jest wolą ludzkiego okrucieństwa.

przypomina jeden z kuratorów wystawy Maciej Andrzejewski (CKiPR UŁ).

Każde zdjęcie jest globalnym przesłaniem niesprawiedliwości wobec zwierząt. Tematy naszych prac mają doskonale przygotowane plenery cierpienia, stworzone przez gatunek ludzki. Zdjęcia nad którymi pracuję, są brudne i surowe, to narracja, którą pokazuję w stosunku 1:1. To nie są artystyczne obrazy, którymi można się delektować, to brutalna prawda, która ma edukować i skłaniać do myślenia, prowadząc do zmian społecznych.

dodaje drugi z kuratorów wystawy Andrzej Skowron, którego fotografie wchodzą w skład ekspozycji.

Bogna Wiltowska ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki

 

Tytuł wystawy, czyli „Ukryte”, jest bardzo symboliczny i znamienny. Sytuacje udokumentowane na zaprezentowanych zdjęciach dzieją się na masową skalę na całym świecie, tu i teraz. A jednocześnie cierpienie zwierząt jeszcze nigdy nie było tak bardzo schowane poza zasięg ludzkich oczu. Wystawa odkrywa to, co ukryte i jednocześnie stawia niełatwe pytania, czym jest współczesne człowieczeństwo.

tłumaczy prezeska Stowarzyszenia Otwarte Klatki Bogna Wiltowska.

goście podczas wernisażu

„UKRYTE” jest kolejnym wydarzeniem, w którym Uniwersytet Łódzki łączy refleksję naukową z językiem sztuki. Tym razem dotyczy ona zagrożenia, jakie niesie przemysłowa hodowla zwierząt. Prof. Tadeusz Kotarbiński pisząc w „Kilku słowach o walorach nauki” o pokrewności nauki i sztuki, wskazywał na jeden z głównych celów, który stoi przed instytucjami takimi jak Uniwersytet – jest to „obrona przed klęskami społecznymi, a w szczególności przed klęską porażki w walce o istnienie w sposób godny istnienia”.

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Zdjęcia: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.