15. Seminarium Open Access w BUŁ

Miejsce wydarzenia: Jana Matejki 32/38/106/108, 90-001 Łódź
Czas: 22 października 2024 (wtorek) 11:30 - 14:15

Biblioteka UŁ zaprasza na panel ekspercki „Otwarta nauka i niebibliometryczne aspekty oceny działalności naukowej i ewaluacji”, który odbędzie się 22 października 2024 r. o godz. 11.30 w strefie coworkingowej. Wydarzenie odbywa się w ramach International Open Access Week.

banner Seminarium Open Acces w BUŁ

Po raz piętnasty Uniwersytet Łódzki organizuje Seminarium Open Access w ramach Międzynarodowego Tygodnia Otwartej Nauki. Od kilkunastu lat zapraszamy środowisko akademickie do dyskusji na tematy kluczowe dla rozwoju idei otwartej nauki w Polsce, a w 2024 roku za taki temat uznaliśmy miejsce otwartej nauki w ewaluacji i ocenie działalności naukowej. W związku z tym w Bibliotece UŁ odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem ekspertów, którzy podzielą się z nami — i między sobą — różnymi doświadczeniami i perspektywami. Chcemy poruszyć takie tematy, jak: (nie)obecność otwartej nauki w ewaluacji, niebibliometryczne aspekty oceny działalności naukowej, specyfika dyscypliny a kryteria oceny, inicjatywy na rzecz usprawnienia systemu ewaluacji nauki (zwłaszcza Coalition for Advancing Research Assessment: CoARA), możliwe kierunki rozwoju polskiego systemu oceniania nauki i naukowców.

Mamy nadzieję, że zainicjowana w ramach Seminarium debata stanie się polem wymiany poglądów i przybliży społeczności akademickiej założenia i postulaty Coalition for Advancing Research Assessment, do której Uniwersytet Łódzki przystąpił w 2022 roku.

Tegoroczna edycja Open Access Week odbędzie się w dniach 21–27.10.2024 r. pod hasłem „Community over Commercialization” — to kontynuacja ubiegłorocznej edycji.

Wstęp wolny.

PLAN SEMINARIUM

Uroczyste rozpoczęcie Seminarium — godz. 11.30–11.45

Wykład wprowadzający — godz. 11.45–12.10

prof. dr hab. Stanisław Kistryn (Uniwersytet Jagielloński), koordynator polskiego oddziału Coalition for Advancing Research Assessment, przybliży główny cel i działania zainicjowane w ramach CoARA, zmierzające do zmiany systemu ewaluacji badań naukowych i określenia miejsca otwartej nauki w tym systemie.

Panel ekspercki — godz. 12.10–14.15

W panelu eksperckim udział wezmą osoby zaangażowane w badanie środowiska naukowego i systemu ewaluacji nauki, reprezentujące różne dyscypliny i mające nierzadko odmienne doświadczenia związane z otwieraniem nauki w Polsce:

• dyr. Ewa Bluszcz (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego)

• prof. dr hab. inż. Andrzej Jajszczyk (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie)

• dr hab. Katarzyna Nawrot (Uniwersytet Warszawski; CoARA)

• dr hab. Krzysztof Pabis, prof. UŁ (Uniwersytet Łódzki)

• dr Magdalena Wnuk (Instytut Badań Literackich PAN; OPERAS)

• Moderacja spotkania: prof. dr hab. Jarosław Płuciennik (Uniwersytet Łódzki)

Zakończenie Seminarium i lunch — godz. 14.15–15.15

Więcej informacji o prelegentach